4 bin lirayı bile görebilir! Çalışanlar şimdiden coştu! Asgari ücrette dudak uçuklatan tahmin!

4 bin lirayı bile görebilir! Çalışanlar şimdiden coştu! Asgari ücrette dudak uçuklatan tahmin!
YAYIN TARİHİ: 8.11.2021 10:46:00

​Her yıl sonu olduğu gibi bu yıl sonunda da asgari ücret tahminleri tartışılmaya başlandı. Milyonlarca çalışanın cebini etkileyecek asgari ücret için gözler komisyonun belirleyeceği ücrete çevrildi. Her yıl enflasyon oranının yüzde 5-6 puan üzerinde zam yapılmasıyla, bu yılki tahminler umut vermeye başladı. Asgari ücrete 4 bin TL konuşulmaya başlandı.

Milyonlarca çalışan her yıl asgari ücretle ödeme alıyor. En düşük ücret olan asgari ücretin belirlenmesinde enflasyon oranları büyük rol oynuyor. Gelecek yılki tahminlere göre, asgari ücrete yüzde 30 zam olabileceği konuşulmaya başlandı. Eğer tahminler gerçekleşirse, asgari ücret 4.000 TL'yi bile görebilir!

ASGARİ ÜCRETTE ÇOK KONUŞULAN TAHMİN!

Her yıl belirlenen asgari ücrette, genellikle yıllık enflasyonun üzerinde bir zam veriliyor. Bu miktara refah payı da ekleniyor ve yaklaşık 5-6 puanlık zam öngörülüyor. 

Bu yıl enflasyonun yükselmesi ve hayat pahalılığın artmasıyla birlikte, yetkililerden peş peşe asgari ücret açıklaması gelmeye başladı. Görüş birliğine varılan konu ise, çalışanları enflasyona ezdirmemek oldu. 

YÜZDE 30'U BİLE GEÇEBİLİR!


Yapılan açıklamalar ışığında, yüzde 20 civarında belirlenecek yıl sonu enflasyonuyla birlikte, asgari ücrete en az 25-26 puanda bir zam yapılacağı tahmin ediliyor. Kimi ekonomistlere göre ise bu zam yüzde 30'u bile geçebilir.

Asgari ücrete en az yüzde 25 zam demek, ücretin 3.500 TL bandını geçmesi anlamına geliyor. Tabii bu zammın yanı sıra, Asgari Geçim İndirimi yani AGİ olarak verilen ücretin de artacağını söyleyelim. AGİ'yi de asgari ücrete dahil ettiğimizde, çalışanların en düşük 4.000 TL civarında bir ücret alacağını söylemek yanlış olmaz.

Bu durumun özel sektör maaşlarını da doğrudan etkileyeceği düşünülüyor. Özel sektörde 4.000 TL bandında çalışanların maaşları da yükselebilir. Kısacası, 2022 yılı çalışma hayatında maaş skalasının değişmesi anlamında büyük önem taşıyor. 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER