30.000 TL indirim Yapıldı! 2. El ve Sıfır Araç Alacakları Sevindirecek Haber! 50.000 Peşinle Alın

30.000 TL indirim Yapıldı! 2. El ve Sıfır Araç Alacakları Sevindirecek Haber! 50.000 Peşinle Alın
YAYIN TARİHİ: 27.12.2021 11:34:00

Türkiye’de araç fiyatlarındaki yükseliş uzun bir süredir herkesin gündeminde. Günümüzden birkaç yıl öncesine kadar 70-80 bin TL bandında yer alan sıfır araçlar, şimdilerde 300 bin TL’nin üzerinde bir fiyata sahip. Konuyla ilgili olarak sevindiren açıklama yapıldı, sıfır otomobillere yüzde 10 indirim geliyor.  

Araç fiyatlarındaki yükselişten dolayı araç almak isteyen vatandaşlar uzun bir süredir bekleme halinde. Sıfır otomobillerdeki akıl almaz yükseliş ikinci el piyasasını da derinden etkilemiş ve fiyatlar kısa sürede 2-3 katına yükselmişti. Son günlerde döviz fiyatlarındaki artışla birlikte yükselişe devam eden araç fiyatları hakkında sevindiren açıklama yapıldı. Birçok marka döviz kurlarındaki geri çekilmeyi fiyatlarına indirim olarak yansıtacaklarını duyurdu. 

Yüzde 10 İndirim Yapılması Bekleniyor


Geçtiğimiz hafta 18 TL’ye kadar yükselen dolar kuru, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile düşüş hareketine başlamıştı, hali hazırda 10.76 TL’ye kadar gerileyen kurdan dolayı otomobil markaları harekete geçti. Dövizdeki düşüş araç fiyatlarına yüzde 10-11 arasında indirim olarak yansıtılacak. İndirimle birlikte 300.000 TL’ye satışa çıkarılan sıfır otomobil, 30 bin TL’lik indirim alacak ve 270.000 TL’lik fiyat etiketine sahip olacak. 


İkinci Elde Düşüş Bekleniyor


Çip krizi, pandemi, döviz kurlarındaki yükseliş başta olmak pek çok sebepten ötürü ikinci el fiyatları da çok ciddi bir artış göstermişti. Sıfır otomobillerdeki indirim dalgasının ikinci el araç piyasasını da etkilemesi bekleniyor. İndirim oranının ise yüzde 20’yi bulabileceği ifade ediliyor. Yüzde 20’lik indirimle birlikte 100.000 TL’ye satışa çıkarılan ikinci el otomobil, 80 bin TL’ye satışa çıkarılacak. 

Ağustos Ayından Sonraki İkinci İndirim


Yükselen fiyatlardan ötürü araç piyasası durma noktasına gelmiş, sektörün hareketlenmesi için geçtiğimiz ağustos ayında ÖTV indirimi yapılmıştı. ÖTV indirimi ile birlikte bazı modellerde 70 bin TL’lik fiyat düşüşü gerçeklemiş ve piyasa tekrardan canlanmıştı.  Ağustos ayı sonrasında döviz kurlarındaki yükseliş ÖTV indirimini adeta silerek fiyatları daha üst bir noktaya çıkarmış ve piyasa yeniden durma noktasına gelmişti. Döviz kurlarındaki gerileme sebebiyle gerçekleştirilen yüzde 10’luk indirimin hem sıfır hem de ikinci el piyasasını bir nebze de olsa canlandırması bekleniyor. 


 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER