3 maaş birden alabilirsiniz... Cüzdanınız boş kalmayacak! Bir ayda üst üste para yatacak

3 maaş birden alabilirsiniz... Cüzdanınız boş kalmayacak! Bir ayda üst üste para yatacak
YAYIN TARİHİ: 3.11.2021 09:18:00

Cüzdanınız boş kalmayacak! Bir ayda üst üste para yatacak. ​Milyonlarca kişi çalışma hayatında yer alıyor ve maaş alarak hayatlarını geçirmeye devam ediyor. Bunun yanı sıra devletten emekli, yetim, dul maaşı gibi ödemeler de yapılıyor. Ancak çoğu kişinin bilmediği bir haber var. Birden fazla maaş alarak cebinizi para doldurabilirsiniz. Çift maaşın yanı sıra 3 maaş birden de alabilirsiniz. İşte cüzdanları dolduracak gelişmenin şartları!

3 maaş alma hakkı olduğunu biliyor muydunuz? Cüzdanlarınız boş kalmayacağı müjdeli haber! Gerekli şartları taşıyanlar birden fazla maaş alabiliyor. Kamuoyunda çifte maaş haberlerinin sık sık çıktığı biliniyor. Ancak çok bilinmese de 3 maaş birden alabiliyorsunuz. İşte 3 maaş birden alıp paraya para dememek için yapmanız gerekenler!

Ülkemizdeki sosyal güvenlik sistemine göre; kendi adına çalışanlar Bağku sisteminden, işyerlerinde sigortalı çalışanlar SSK sisteminden, kamuda çalışanlar ise Emekli Sandığı sisteminden sigortalarını yaptırıyor. Sigorta türleri farklılaştıkça maaş alma ve yan haklar da değişiyor. Örneğin; kadın SSK emeklisi, eşi vefat etmiş Bağkur emeklisi ise dul aylığı alıyor. Vefat eden eş SSK veya Bağkurlu ise dul emekli eş, maaşın yüzde 50’sini, eş Emekli Sandığı’na tabi (memur) ise maaşın yüzde 75’ini alıyor.
Bazı özel şartları taşıyan kadınların ise 3 maaş alma hakkı bulunuyor. Kendi çalışmasından dolayı SSK emeklisi olarak maaş alırken, vefat eden Bağkur emeklisi kocasının ölümünden sonra dul aylığı, Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş babasının vefatından sonra da yetim aylığı alabiliyor. Böylelikle 3 yerden birden maaş almak mümkün olabiliyor. Maaşların hepsi farklı sigorta sistemine göre bağlanıyor.

TARİHLER ÖNEMLİ!

Sosyal güvenlikte yapılan düzenlemelere göre; yetim çocuklara anne ve babası üzerinden hangi maaşın hangi oranda bağlanacağı vefat tarihine göre değişiyor.
 
Çocuğa anne veya babadan bağlanan aylıkta durum:
 
Anne-babanın ölümünün 30 Eylül 2008 sonrası olması halinde;
 
Her ikisi de SSK’lı ise yüksek aylığın tamamı, düşük aylığın da yarısı bağlanır.
 
Her ikisi Bağkurlu ise yüksek aylığın tamamı, düşük aylığın yarısı ödenir.
 
Her ikisi Emekli Sandığı’na tabi ise yüksek olan maaş bağlanır.
 
Her ikisi de 1 Ekim 2008’den önce memur olan eski memursa yüksek olan maaş,
 
Her ikisi de 1 Ekim 2008’den sonra memur olmuşsa yükseğin tamamı, düşük olanın ise yarısı bağlanır.
 
Anne, babadan biri Bağkur ya da SSK’lı, diğeri Emekli Sandığı’na tabi ise yetim, iki maaşı tam alır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER