3. Doz Aşısını Yaptırmayanlar Dikkat! Kötü Haber Geldi!

3. Doz Aşısını Yaptırmayanlar Dikkat! Kötü Haber Geldi!
YAYIN TARİHİ: 27.12.2021 23:27:00

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker tarafından önemli açıklama geldi. Uyarılarda bulundu...

Koronavirüs yayılmaya devam ederken, mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Yeni varyantlar gündeme gelirken mücadele de aynı şekilde devam ediyor. Bu kapsamda uyarılar ve açıklamalar yapılırken, uzmanlardan önemli açıklamalar yapıldı.

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker tarafından önemli açıklama geldi; "İlk iki dozu olduktan sonra uzun zamandır üçüncü doz aşısını yaptırmayan kişilerde akciğer tutulumu yaşanıyor. Bu durumda da hastaların yeniden hastane ve yoğun bakım süreçleri hatta vefatlar söz konusu olabiliyor" ifadeleri kullanıldı.

VEFATLAR GERÇEKLEŞMEYE DEVAM EDİYOR!

Yeni tip koronavirüsle mücadele tüm hızıyla devam ederken son olarak küresel ölçekte gündeme gelen omicron varyantı ile karşı hatırlatma dozunun önemine dikkati çekilirken, Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Toker, açıklamalarına devam ederek, "Pandemi nedeniyle vakalarımız devam ediyor. Ancak aşılamanın büyük faydasını görüyoruz. Hatırlatma dozlarını olan kişiler, hastaneye yatışta herhangi bir problem yaşamadan hafif bir şekilde hastalığı atlatıyor. Aşılanmamış ve hatırlatma dozlarını yaptırmayan kişilerde hastane yatışlarımız halen devam ediyor. Bu grupta maalesef vefatlar gerçekleşiyor. Genellikle şu dönem hastanede takip ettiğimiz hastalarımız eksik aşılı ya da hiç aşılanmamış kişiler. Sağlık Bakanlığı'mızın önerisi ile üçüncü ve dördüncü dozlar açıldığı için bir an evvel kişilerin aşılanması gerektiğini düşünüyoruz. İlk iki dozu olup, üçüncü dozu olmamak ya da üç doz olup tanımlandığı halde dördüncü dozu olmamak ilk yapılan dozların anlamının kalmamasına neden oluyor. Maalesef hastalık yine geçiriliyor. Aşılı ve aşısız ayrımı yaptığımızda akciğer tutulumu dediğimiz akciğerde hasar bırakacak şekilde hastalığı geçiriyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu akciğer hasarlarının nasıl bir dönüş olacağını şu an için kestirmemiz mümkün değil" ifadelerini kullandı.

3. DOZ AŞISINI YAPTIRMAYAN KİŞİLERDE...


Açıklamalarına devam eden Dr. Toker, Üçüncü doz aşı yaptırmayan kişileri uyararak sözlerine şu şekilde devam etti;  "Türkiye'de aşılama programa başlayalı 1 yıl oldu. İlk iki dozu olduktan sonra uzun zamandır üçüncü doz aşısını yaptırmayan kişilerde akciğer tutulumu yaşanıyor. Bu durumda da hastaların yeniden hastane ve yoğun bakım süreçleri hatta vefatlar söz konusu olabiliyor. Özellikle ek hastalığı ve bağışıklık yetmezliği olan 65 yaş ve üzeri hastalarda 6 aydan önce yapılan aşının neredeyse hiç etkisinin kalmamış olarak görüyoruz” açıklamasında bulundu.

SİNOVAC SONRASI TURKOVAC OLANLAR...

Açıklamalarına devam eden Dr. Toker Sinovac sonrası hatırlatma dozunu Turkovac aşısı yaptıranların hastalığı çok rahat atlattıklarına vurgu yaparak "Türkiye genelinde Turkovac aşımız 3 bin gönüllüye ulaştı. Şehir Hastanesi'nde hiç aşı olmamış kişilere ve iki doz Sinovac aşısı olmuş kişilere hatırlatma dozu olarak aşımızı yapıyor. Şu anki sayımız çok iyi. Bu grupta çok hastalanan ya da yeniden hastalanan kişi ile karşılaşılmadı. Sinovac sonrası Turkovac olan vatandaşlarımız hastalığı çok daha rahat atlattıklarını ifade ettiler" açıklamasında bulundu.

GEBELİKTE DE AŞININ ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞU TEKRAR GÖRMÜŞ OLDUK!

Dr. Toker 2021 yılı ile beraber gebe ölümlerinin %50 oranında artış gösterdiğini ifade ederek şöyle devam etti: "2020 yılında 65 yaş üstünde çok fazla ölüm görülüyordu. 2021 yılında ise özellikle genç yaş grubunda aşılanmayanlarda beklemediğimiz ölümler yaşandı. En dikkat çekici olanlardan birisi de gebe anne ölümleriydi. 2021 yılında gebe ölümleri yüzde 50 oranında arttı ve bu artış tamamen koronavirüse bağlıydı. Maalesef tüm Türkiye genelinde bu şekil bir sayı var. Tüm gebelerimiz aşısızdı. Gebelikte de aşının çok önemli olduğu tekrar görmüş olduk. Gebelerin muhakkak aşı takvimine uymaları gerekir." açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR