3- 4 Nisan Cumartesi, Pazar Sokağa Çıkma Yasağı Var mı? Hafta Sonu Kısıtlaması Ne Zaman Başlıyor?

3- 4 Nisan Cumartesi, Pazar Sokağa Çıkma Yasağı Var mı? Hafta Sonu Kısıtlaması Ne Zaman Başlıyor?
YAYIN TARİHİ: 31.03.2021 20:49:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni tedbirlere dair açıklamaları. Yeni alınan kararlar neler? 3-4 Nisan hafta sonu yasağı uygulanacak mı? Kısıtlamalar ne zaman başlıyor? Ramazan'da yasak var mı?

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor sorularına cevap araştırılmaya devam ediyor. Kısıtlama kararının açıklanmasının ardından cumartesi için önceden plan yapan vatandaş yasakların ne zaman başlayacağına dair araştırmalarını sürdürüyor. Türkiye genelinde çok yüksek riskli illerin sayısının artarak 58'e çıkması endişeleri arttırmaya devam ediyor. ,

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son açıklamasında, yeni tedbirler alındığını açıklarken hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağıyla hakkında da önemli açıklamalar da bulundu. Bazı illerden yeni kararlar alınırken açıklamalar da gelmektedir. İçişleri Bakanlığı tarafından sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili yeni bir genelge yayımlandı. Bu kapsamda 3- 4 Nisan sokağa çıkma kısıtlaması var mı? Bu hafta sonu başlıyor mu?

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, alınan yeni kararları açıklayarak, ramazan boyunca ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacakları açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslenerek alınan yeni kararların detaylarını paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda yapılan değerlendirmelerin ardından, salgına ilişkin tüm gelişmeleri ayrıntılı bir şekilde açıkladı, "Aşılamada ileri yaşlardan başlayarak 15 milyon rakamına ulaşmamızın etkilerini sahada görmeye başladık. Bu sayede ileri yaş gruplarının vaka, hasta ve yoğun bakım rakamları içindeki oranları belirgin şekilde azaldı. Genel olarak da her ne kadar vaka sayıları artsa da yatan hasta ve yoğun bakım hastası oranları aynı düzeyde yükselmiyor. Buna rağmen vaka ve hasta, bunun yanında vefat sayılarının artması bizi mevcut uygulamaları gözden geçirmeye mecbur bırakmaktadır." ifadelerini kullandı.

"58 ŞEHRE ULAŞMIŞTIR!"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, illeri, vaka, hasta, vefat, hastane kapasitesi ve aşılama gibi kriterlere göre düşük riskli, orta riskli, yüksek riskli ve çok yüksek riskli olarak renklere ayırdıklarını ve yerinde karar dönemine geçildiğini hatırlatarak "Çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısı maalesef nüfusumuzun yüzde 80'ini teşkil eden 58 şehre ulaşmıştır." açıklamalarında bulundu.


"CUMARTESİ VE PAZAR GÜNÜ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Elimizdeki veriler ve yaptığımız değerlendirmeler, bütün bunlar ışığında şu hususları milletimizle bugün paylaşma kararı aldık; Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecektir. Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecektir" açıklamalarında bulundu.

"Buna karşılık lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye'de yüzde 50 kapasite ve belirlenen diğer kurallara uygun şekilde çalışabilecektir. Kapanma saati sonrası ve sokağa çıkma günlerindeki paket servis hizmeti mevcut haliyle devam edecektir."

3-4 Nisan Cumartesi ve Pazar günü sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya başlanacaktır.

RAMAZAN'DA YASAK OLACAK MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, "Ramazan ayında ise hep birlikte biraz fedakarlık yapacağız." ifadesini kullanarak sözlerine şu şekilde devam etti;

"Bu mübarek ay boyunca ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacağız. Sadece ramazan ayı boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandırılacaktır. Yine ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilemeyecektir. Bu uygulamadan etkilenecek lokanta ve kafe gibi işletmecilere mevcut desteklere ilave olarak bazı katkılar sağlayacağız.

Nisan ve mayıs aylarında normalleşme ve ücretsiz izin uygulaması kapsamında sigorta primi desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarımızın da prim yüklerini üstlenecek, ayrıca bunlara kişi başı 1500 lira nakdi ödeme yapacağız. Vatandaşlarımızdan bayramla birlikte her alanda özgürlüğümüzü gönlümüzce yaşayacağımız bir Türkiye fotoğrafına kavuşmak için bu süreci dikkatle ve hassasiyetle değerlendirmeye davet ediyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun." ifadelerini kullandı.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER