2706 TL Yardım Parası Anında Hesabınıza Yatıyor! 2022 yılında Yüzde 50 Zam Yapıldı!

2706 TL Yardım Parası Anında Hesabınıza Yatıyor! 2022 yılında Yüzde 50 Zam Yapıldı!
YAYIN TARİHİ: 5.01.2022 09:41:00

İhtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik devlet tarafından sunulan yardımlardan olan evde bakım maaşı 2022 yılında artış gösterdi. Bu yardımdan yararlanan vatandaşlar yeni yılda ne kadar ücret alacaklarını araştırmaya başladı. İşte detaylar…

Temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan yakınlarına bakan vatandaşlara devlet evde bakım maaşı yardımı yapıyor. Bu yardım sayesinde rahatsızlığı bulunan kişinin ihtiyaçları karşılanmış oluyor. 2022 yılına girilmesi ile birlikte yardımdan yararlanan vatandaşlar aldıkları ücretin ne kadar arttığını merak etmeye başladı. Evde bakım maaşı asgari ücretle birlikte artıyor. 2021 yılında 1.798 TL olarak uygulanan yardım, 2022 yılında 2706 TL’ye çıktı. Peki, evde bakım maaşını kimler alabilir? Gerekli şartları nelerdir? İşte detaylar…Evde Bakım Maaşını Kimler Alabilir?

2022 yılında 2706 TL olarak uygulanacak evde bakım maaşından en az yüzde 50 oranında engeli bulunan vatandaşlar yararlanabilmektedir. Yardım için mutlaka Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüklerine başvuru yapılması ve sağlık komisyonundan engel oranını belirten sağlık raporu alınması gerekmekte. 
Yardımı etkileyen bir diğer etken de haneye giren gelir miktarı, eğer hane geliri asgari ücretin 3’te 2’sinden fazla ise yardım bağlanmıyor, bununla beraber engel oranı yüzde 50’nin altında olan vatandaşlara evde bakım yardımı yapılmıyor. 18 yaşın altındaki çocuklara verilen engelli raporunda ‘özel koşul ya da çok özel koşul gerektirir’ ibaresi yer alıyorsa, bu kişi de yardımdan yararlanma hakkına sahip olmaktadır. Bu yardım engelli vatandaşa değil, onun bakımını gerçekleştiren yakınına ödenmektedir. 
65 Yaş Aylığı Artış Gösterdi

SSK ve Bağ-Kur emeklisinin alacağı zam miktarı dün açıklanan aralık ayı enflasyonu ile netleşmişti. 65 yaş aylığından yararlanan vatandaşlar yeni yılda alacakları maaş miktarını merak etmeye başladı. 2021 yılında 828 TL olarak uygulanan 65 yaş aylığı asgari ücrete gelen zam sonrasında artış göstererek 1.055 TL’ye yükseldi. 

65 yaş aylığından çeşitli sebeplerden ötürü çalışma gücünü kaybeden ve bundan dolayı gelir kaybı yaşayan vatandaşlar yararlanmaktadır. İlgili ödenekten yararlanabilmek için ilk sigorta giriş tarihine göre belirlenmiş yaş, yıl ve prim günü şartlarının sağlanması gerekmekte. 

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR