27 Aralık EYT Bugün Son Durum! Sürpriz Gelişme, Hükümet Talepleri Kabul Etti! EYT Sorunu Çözüdü

27 Aralık EYT Bugün Son Durum! Sürpriz Gelişme, Hükümet Talepleri Kabul Etti! EYT Sorunu Çözüdü
YAYIN TARİHİ: 27.12.2021 10:22:00

Yüz binlerce kişiyi yakından ilgilendiren EYT konusunda yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Problemin çözülmesi için 2022 yılında adım atılması bekleniyor. 50-55 yaş arasında yer alan, çalışma süresini ve primini tamamlamasına rağmen yaştan ötürü emekli olamayan vatandaşlar gelişmeleri merakla takip ediyor. Konuyla ilgili olarak ortaya çıkan detaylar şu şekilde…

Türkiye’de 900 binin üzerinde kişiyi yakından ilgilendiren EYT için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı geçtiğimiz günlerde açıklama yapmış ve şu an için gündemde EYT’nin yer almadığını ilk etapta 3600 ek gösterge ve asgari ücret konusunda çalışmalar gerçekleştirileceğini ifade etmişti. Asgari ücretin açıklanması sonrasında EYT tekrardan gündeme geldi.

2022 Yılında Çalışma Başlayabilir


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklama sonrasında EYT için çalışmaların 2022 son döneminde başlayabileceği belirtildi. Yakın bir zamanda çözüme kavuşturulması beklenmiyor.

1999 Öncesinde Sigortalı Olmak Gerekiyor


Hali hazırda EYT’nin içinde ne kadar kişinin yer aldığı bilinmiyor. Çalışmanın başlangıcında sistemde yer alan kişi sayısı belirlenecek ve bunun üzerinden bütçeye maliyeti hesaplanacak. Türkiye’de farklı kurumlar üzerinden emekli olunabildiği için net EYT’li sayısı bilinmiyor ve bu da çalışmalara başlamayı güçleştiriyor.




9 Eylül 1999 öncesinde ilk kez sigortalı olan, prim günü ve sigortalılık süresini tamamlamasına lakin emeklilik için gereken yaşa henüz ulaşamamış olan kişiler EYT’nin içerisinde yer alıyor. Kadınların emekli olabilmesi için 20 yıl çalışma süresi gerekiyor. Erkeklerde bu süre 25 yıl, 1999 yılı itibariyle sigortalı olarak çalışmaya başlayan kadınlar bu süreyi 2019 yılında tamamladı. 1996 yılında sigortalı olarak çalışmaya başlayan erkeklerde 25 yıllık çalışma süresini bu yıl içinde tamamlamış oldu.


Emeklilik Şartı


Çalışmanın en önemli konularının başında emeklilik şartı geliyor. İlk olarak çalışma yılı ve prim gününü dolduran kişiler yaşlarına bakılmadan emekli yapılabilir. Diğer bir formül ise kesinti yapılarak maaş bağlanması. Tüm bunlar henüz kesinlik kazanmamış ancak gündeme gelmiş olan formüller. 2022 yılı içinde EYT için çalışmalara başlanması ve yıl bitmeden problemin çözüme kavuşturulması bekleniyor.
 
 

DİĞER



DİKKAT ÇEKEN HABERLER