23 Nisan’da Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı? 3 Gün Tam Kapanma Olacak Mı?

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı? 3 Gün Tam Kapanma Olacak Mı?
YAYIN TARİHİ: 21.04.2021 08:56:00

Vaka sayılarının 60 bini aşmasının ardından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Ramazan Bayramı’nda “tam kapanmaya” dönük seçenekler tartışılmaya başlandı. Peki 3 gün yasak olacak mı?

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na az bir zaman kala "23 Nisan'da sokağa çıkma yasağı var mı?" sorusuna yanıt aranmaya başlandı. Cuma gününe denk gelen Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, resmi tatil olduğu için Türkiye genelinde hafta sonunu da içine alan üç günlük sokağa çıkma yasağının uygulanabileceği iddiası gündemde. Gözler Bilim Kurulu’ndan gelecek açıklamaya çevrildi.

23 NİSAN EVLERDE KUTLANACAK

Sokağa çıkma yasağı kararı verilmesi durumunda Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı geçtiğimiz yıl olduğu gibi evlerden kutlanacak. TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında devlet erkanının katılımıyla gerçekleştirilecek Anıtkabir’deki törenler de sınırlı kişiyle, maske ve mesafe kurallarına uyularak yapılacak. Türkiye genelinde uygulanan kısmi kapanmanın devam edip etmeyeceği de hafta başında yapılacak kabinede tartışılacak.


Kabinede, kalabalık yerler ve AVM’lerin kapatılmasına yönelik yeni kararların alınabileceğinin kaydedilmesiyle birlikte Ramazan Bayramı’nda 4 günlük sokağa çıkma yasağının da olabileceği belirtiliyor.
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SAATLERİ

Kabine toplantısı sonrasında yapılan açıklamaya göre, hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 19.00-¬05.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 19.00’da başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya başlandı.

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve Pazar günleri market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. 65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altında bulunanlar hariç, zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecek.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER