2022'nin İlk Zamları Geldi! Benzin, Motorin, LPG, Elektrik ve Doğal Gaz Ne Kadar Oldu?

2022'nin İlk Zamları Geldi! Benzin, Motorin, LPG, Elektrik ve Doğal Gaz Ne Kadar Oldu?
YAYIN TARİHİ: 1.01.2022 21:39:00

2022 Benzin, Motorin, LPG, Elektrik ve Doğal Gaz fiyatları ne kadar oldu? Fiyatlara ne kadar zam geldi?

2022 yılı ile beraber yeni haberler gelmeye başladı. Yılın ilk gününde zam haberleri geldi. Yapılan zamlar nelere geldi merak edilirken açıklama geldi. Gelen zamlar 1 Ocak 2022 tarihi itibari ile uygulanmaya başlarken, zamların benzin, motorin, LPG, elektrik ve doğal gaza geldiği belirtildi. Peki ne kadar zam geldi? Güncel benzin, motorin, LPG, elektrik ve doğal gaz ne kadar oldu?

2022 BENZİN, MOTORİN  VE LPG FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası EPGİS tarafından yapılan açıklamaya göre, akaryakıt ürünlerinde fiyat artışı yapıldı. Yapılan bu artış miktarları 1 Ocak 2022 tarihi itibari ile geçerli olmak üzere;

1 Ocak 2022 Motorinde 1,29

1 Ocak 2022 Benzinde 0,61

LPG’de 0,78 TL/LT pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde zam yapılmıştır.

Son olarak 17 Aralık 2021 tarihinde, benzinin litre fiyatına 69 kuruş, motorine 1 lira 14 kuruş, otogaza da 70 kuruş zam gelmişti.

2022 ELEKTRİĞE NE KADAR ZAM GELDİ?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yapılan açıklamaya göre, 2022 yılı için elektrik tarifelerinin belirlenip Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği belirtilmiştir


Bu kapsamda yapılan hesaplamaya göre, elektrik tarifeleri için mesken, sanayi ve ticarethane abone gruplarında olmak üzere, vergi ve fonlar dahil ortalama %52 ile %130 arasında değişen oranlarda artış yapılmıştır.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre şu ifadelere yer verilmiştir.

"Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabul edilen yasa kapsamında kademeli tarife uygulamasına geçildiği belirtilerek, "Kademeli tarifenin hedefi dar gelirli vatandaşlarımızı korumak ve enerji kullanımında tasarruf ve verimliliği artırmaktır. Bilindiği üzere pandemi koşulları sebebi ile hammadde fiyatlarında yaşanan artışlar sonucunda enerji maliyetlerinde de çok büyük artışlar meydana gelmiştir. Dünya spot piyasalarında elektrik üretiminde kullanılan kömür fiyatlarında; 5 kat, doğal gaz fiyatlarında ise 10 katlık artışlar olmuştur. Türkiye enerji sektörü de bu süreçte, küresel düzeyde ortaya çıkan olağanüstü maliyet artışlarından etkilenmiştir. Ancak kurumlarımız arasındaki iş birliği ile bu artışlar tüketicilerimize asgari düzeyde yansıtılmıştır. Ayrıca devletimiz vatandaşlarımızı bu artışlardan koruma amacıyla elektrik faturalarında yarısını, doğal gazda ise beşte dördünü karşılayarak 2021’de toplamda 100 milyar liralık bir destekte bulunmuştur." açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklamada, "Verimlilik odaklı kademeli tarifeye geçiş ile birlikte 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kWh’e kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat 1,37 TL/ kWh, aylık tüketimlerin 150 kWh’ın üstündeki kısmı için ise 2,06 TL/ kWh olarak uygulanacaktır." ifadelerine yer verildi.

Gündeme gelen zam ile beraber, Elektrikte güvence bedelinde sanayi ve ticaret aboneleri için kilovatsaat başı birim bedeli 129,6 lira, mesken için ise 45,6 lira olarak belirlenmiştir.

Yapılan yerni düzenleme ile güvence bedelinde sanayi ve ticarethane için kilovatsaat başı birim bedeli 129,6 lira olurken, mesken için 45,6 lira olmuştur.

Bu zamlar şehit aileleri ve muharip gaziler için 22,8 lira olarak belirlenmiş, tarımsal sulama, aydınlatma ve diğer abone grubu için 61,5 lira olmuştur.

Bu kapsamda, Sayaç Kontrol Bedellerine İlişkin Usul ve Esaslar doğrultusunda direkt bağlı tek fazlı aktif veya üç fazlı aktif ve reaktif sayaç bedeli 33,7 lira olmuştur. Yeni zamla beraber akım trafolu veya gerilim trafolu aktif ve reaktif sayaç bedeli ise 42,7 lira olarak belirlenmiştir.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK'nin kurul kararına göre görevli tedarik şirketlerinin dağıtım şirketlerinden aldıkları ödeme bildirimi bırakma bedeli ise alçak ve orta gerilim için 72 kuruş olurken, ikinci bildirim bırakma bedeli 1,44 lira olarak belirlenmiştir.

2022 DOĞAL GAZ NE KADAR OLDU?

Bir çok kademe de gelen zamlarla beraber Doğal gaz fiyatlarına da zam geldi. 2022 1 ocak ayı için yapılan zamlarla mesken tarifesine %25, sanayi aboneleri için geçerli tarifeye %50 ve elektrik üretim amaçlı tarifeye %15 oranında zam yapılmıştır.DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER