2022 Yılı Kazakistan Asgari Ücret Kaç Para? Kazakistan Doğalgaz Ev, Araba, Alkol Fiyatları!

2022 Yılı Kazakistan Asgari Ücret Kaç Para? Kazakistan Doğalgaz Ev, Araba, Alkol Fiyatları!
YAYIN TARİHİ: 7.01.2022 12:35:00

Orta Asya Türk Cumhuriyeti olan Kazakistan'da son günlerde can sıkıcı gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Kazakistan, günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletinden biri olup Türk Devletleri Teşkilatı ve TÜRKSOY'un üyesidir. Kazakistan ile alakalı en çok merak edilen konulardan biri de asgari ücret. Peki, Kazakistan'da asgari ücret ne kadar 2022?

Türkiye dışındaki ülkelerle alakalı tetkik yapılırken en merak edilen konulardan biri de asgari ücret miktarı. Yeni seneye girmemizle birlikte, 2022 senesinde başka ülkelerde asgari ücretin ne kadar bulunduğu araştırılıyor. Bu ülkelerin başında da Kazakistan geliyor. Peki, Kazakistan asgari ücret ne kadar? 

2022 KAZAKİSTAN ASGARİ ÜCRET NE KADAR?


Kazakistan'da günlük çalışma saati 8 saattir. Mesai halinde çalışma saatine göre ek ücret verilir. Ortalama meslek gruplarında ise maaş Aralıkların 328 Euro aralığında oluyor. Muhasebeci, mimar, mühendis gibi mesleklerde çalışanlar ise 500 Euro seviyesinde maaş almaktadır. 


KAZAKİSTAN EV FİYATLARI


Tüm kentlerin averajı alındığında kent merkezinde yer edinen bekarlar ve öğrenciler amacıyla makul olan 1 odalı dairelerin tutarları averaj olarak 111.030 Kazak Tengesi, kent merkezi haricinde yer edinen 1 odalı dairelerin tutarları ise averaj olarak 73.940 Kazak Tengesi olarak ön plana çıkıyor. 3 odalı evler ise 215.697 Kazak Tengesi seviyesindedir.

KAZAKİSTAN ARABA FİYATLARI


Kazakistan'da araba fiyatları değişik modellere göre değişiklık göstermekle eş güdümlü 75 bin ile 3000 bin Kazak Tengesi seviyesindedır. 

KAZAKİSTAN ALKOL FİYATLARI


Kazakistan'da alkol fiyatları, meşrubat türüne göre değişiklık göstermekle eş güdümlü 2 ile 50 euro arasında değişmektedir. 

​KAZAKİSTAN EKONOMİSİ


Pek çok ülkeye göre ekonomik anlamda düşük olsa da Orta Asya’daki en büyük ve en kuvvetli performans gösteren ekonomiye sahip olan Kazakistan varlıklı natural kaynakları, hayvancılık ve tarım ile ekonomisini desteklemektedir. Sovyetler birliği ekonomisine en çok destek veren ülkelerden biri olan Kazakistan, bağımsızlığını kazandıktan sonra IMG’nin Şok Terapi siyasetini uygulamış ve pek çok alanda dışa bağımlı duruma gelmiştir.

Zaman içersinde ilerleyen ekonomisi ile kendini ilerleten ülke, ham petrol fiyatlarının artması ile eş güdümlü ticaretini canlandırmıştır. Ülke dışalım bölümünde hayvancılık, tekstil, buğday gibi alanlarda da dışalım yapıyor. Bütün bu alanlarda çalışmalarını ve ekonomik politikalarını ilerleten ülke Kazakistan Asgari Ücret rakamlarında meslek gruplarına değişik Aralıklarda maaşlar sunmaktadır. Dolar karşısında tenge’nin değersiz olması çalışanların hayat standartlarını düşüren bir durumdur. Aynı aileden birkaç bireyin çalışması ile hayat standartlarını belirli bir civara getiren ülke, yabancı yatırımlar içersinde bölgedeki en iyi yatırım ortamına sahip ülkedir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER