2022 Taşeron İşçilere Müjde! 2000 TL, Zam, Tayin, Görev Tanımı, Yüzdelik Dilim! İlk Toplu Sözleşme..

2022 Taşeron İşçilere Müjde! 2000 TL, Zam, Tayin, Görev Tanımı, Yüzdelik Dilim! İlk Toplu Sözleşme..
YAYIN TARİHİ: 12.02.2022 10:20:00

2022’de taşeron kamu işçilerine yapılacak olan zam merak konusu oldu. Memur maaşlarına ve asgari ücrete yapılan zamlar sonrası taşeron işçiler, kendi maaşlarına yapılacak zammı bekliyor. 2022 yılıyla birlikte yeni düzenlemeler de yerini bulmaya başladı. Bu kapsamda son taşeron işçilerle ilgili kapsamlı bir çalışma yapılacağı ifade ediliyor!

Her yıl maaş üzerine enflasyon farkı ekleniyor. Bu sene de aynı şekilde olacağı belirtildi, ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasına göre, memur sözleşmesinde yapılan yüzde 2,5'luk artış, taşeron kamu isçilerden de uygulanacak. Böylece sözleşmedeki miktar ve enflasyon farkıyla beraber maaş artışı, yaklaşık yüzde 28’i bulacak.İşçilerin alın teri ile kazandıkları ücretlerini, enflasyonun üzerinde artırmayı borç bildiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı, kısa süre için müjde verdir. Yüz binlerce işçiyi yakından ilgilendiren bu maaş artışı hakkındaki düzenlemenin yakın zamanda tamamlanacağı belirtildi.


Taşeron İşçi Nedir?


Kamu kuruluşlarında belirli işlerde çalışan fakat kadrolu olmayan işçilerdir. Bu işçilerin istihdamını özel sektör şirketleri sağlar. Kadrolu işçiler gibi kamuda çalışırlar fakat işverenleri, özel sektör şirketleridir. Kadrolulara göre biraz daha az kazanırlar. Her sene kadrolu işçi alımları için binlerce kontenjan açılır. Taşeron işçilere kadrolu olma imkanı verilir.

Tayin ve Yüzdelik Dilimi Neden Önemlidir?


Taşeron işçiler bir takım haklar konusunda talepte bulunuyor. En çok istedikleri şeylerden biri, tayin hakkıydı. Bazı sebeplerle tayin isteğinde bulunan taşeron işçilerin bu hakkı artık var.
Yürütülen çalışmalara göre, artık çalıştıkları bakanlıklarda, şehirler arası yer değişikliği yapabilecek. Bu tayin işlemi için gerekli durumlar vardır. Böylece herhangi bir sağlık durumu, mazeret veya eş durumundan dolayı tayin alabilecek. Sonuç olarak ailesinden uzakta çalışması gereken taşeron işçiler, ailelerinin olduğu yere tayin edilebilecek.


Taşeron işçilerin bir diğer talebi ise yüzdelik dilim ek zammıdır. Maaşlarının asgari ücretle doğru orantılı artmasını isteyen taşeron işçiler, devletin bu konuda toplu bir planlama yapmasını talep ediyor. Bu tip konularda, hukuka yansımış olan davalardaki olumlu kararların emsal niyetliği taşımasını istiyorlar.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR