2022 PÖH Nasıl Olunur? Özel Harekat (PÖH) Olma Başvuru Şartları! PÖH'ler Ne Kadar Maaş Alır?

2022 PÖH Nasıl Olunur? Özel Harekat (PÖH) Olma Başvuru Şartları! PÖH'ler Ne Kadar Maaş Alır?
YAYIN TARİHİ: 10.01.2022 15:58:00

PÖH namı diyar Özel Harekat Polisleri için detaylı araştırmalar başladı. Polis Özel Harekat (PÖH) mensupları bilhassa doğunun her ilinde bir çok vazife ile yetkilendirilirler. PÖH’ler çalışmış oldukları birim ve alana göre maaş almaktadırlar. Maaşları hizmet süresi, evlilik hali, çocuk hali ve vazife oluşturulan ile göre de değişmektedir. Peki, 2022 PÖH nasıl olunur? Özel Harekat (PÖH) olma başvuru şartları! PÖH'ler ne kadar maaş alır?

Polis Özel Harekat timleri oldukça yetişmiş ve terörle mücadele de önemli bir yere sahiptir. Bu anlamda Polis Özel Harekat (PÖH) maaşları 2022 senesine girilmesiyle merak edilmeye başlandı. Peki, 2022 PÖH nasıl olunur? Özel Harekat (PÖH) olma başvuru şartları! PÖH'ler ne kadar maaş alır?


2022 YILI POLİS ÖZEL HAREKAT PÖH MAAŞLARI NE KADAR? 


Rütbe ve kıdeme göre değişiklik gösteren PÖH maaşları 2021 senesinde %5,49 oranında artmıştı. Öğrenim haline göre ve mesleki pozisyonuna göre tespit edilen PÖH maaşları 2021 senesinde 5.500-6.700 TL arasında değişiklik göstermekteydi. 2022 senesine maaşlarına baktığımızda ise 6.500 TL İla 10.000 TL arasında sayılar beklenmektedir. Hem de Temmuz 2022 tarihinde bütün memurlara; buna PÖH’ler de dahil yüzde 8.45 oranında zam gelecektir.

Doğu batı farkı olmasından ötürü doğuda vazife yapan PÖH ile batıda vazife yapan PÖH arasında maaş farkı bulunduğunu ilaveten belirtelim.

2022 YILI POLİS ÖZEL HAREKAT PÖH OLMAK  İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR?


Polis özel harekat olmak amacıyla gereken şartlar şöyle;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

28 yaşından gün almamış ve askerlik vazifesini tamamlamış olmak, ( askerlik vazifesinin tamamlanmasının üzerinden en az 3 yıl işlemiş olmak şartıyla)

Lise ve üzeri mezuniyet haline sahip olmak,

Kanunda belirtildiği üzere, devlet memuru olmaya engel bir hali olmamak,


Yüz kızartıcı bir suç işlememek, bu tür suçlardan dava görmemek ya da hüküm giymemek,Herhangi bir sebep nedeniyle kamu haklarından mahrum bırakılmamak,

Polis Akademisi Sağlık Standartlarına aykırı olmamak,

Silah ve başka teçhizatları kullanma ile ilgili rastgele bir psikolojik bozukluğu bulunmamak,

Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan 70 ve üzeri puan almak,

PÖH olma şartları boy-kilo bayanlar amacıyla en az 162 cm, erkekler için ise en az 167 cm olmak gereklidir ve gövde kitle indeksinin 18 ile 27 arasında olmalıdır.

PÖH NEDİR?


1983 senesinde kurulan ve Güvenlik Genel Müdürlüğü’nün en nitelikli ve etkili silahlı kuvveti olan PÖH, çoğu hedefe hizmet etmek bağlamında çalışıyor. Kaçırılma, terör eylemleri, banka soygunları, rehine kurtarma gibi haller karşısında olaylara araya girmek eden silahlı bir güçtür.

Özel Harekat amacıyla olayların yeri ve vakti mühim değildir. Her türlü hava ve saha şartlarına makul etkili ve zorlu eğitimlerden geride bıraktığımız PÖH, gençler doğrultusundan her geçen zaman daha çok ilgi görüyor. PÖH olabilmek amacıyla değişik yollar mevcut. Birincisi, polis memurları arasından gönüllük esasına göre seçilmek. İkincisi PMYO’da eğitim görürken seçilmek.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR