2022 Emekli Olmak İsteyenler Bunu Yapın Yeter! Hiç Çalışmadan Nasıl SSK ve Bağkur'lu Emekli Olunur?

2022 Emekli Olmak İsteyenler Bunu Yapın Yeter! Hiç Çalışmadan Nasıl SSK ve Bağkur'lu Emekli Olunur?
YAYIN TARİHİ: 25.01.2022 10:28:00

Emekli olmak herkesin hayali! Peki, hiç çalışmadan SSK ya da Bağkur’dan emekli olabilir misiniz? İşte bu soruya dair merak edilen tüm sorulara dair ayrıntılı yanıtların tamamı! SGK tarafından sağlanan, çalışmadan emeklilik hakkı özellikle ev hanımlarını ilgilendiriyor. Çalışmış ve bir süre sonra çalışma hayatına son vermiş kişiler dışarıdan prim ödeyerek emekli olabiliyor. Tamamen isteğe bağlı olarak ödenen prim sayesinde kişiler emekli olabiliyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nde çalışmadan da emekli olmak oldukça kolay… Bunun için yalnızca devletin belirlediği prim miktarını yatırmak yeterli oluyor. Bu emeklilik sistemi en çok ev kadınları için ideal bir fırsattır. Bir süre çalışmış fakat çeşitli sebeplerden dolayı işi bırakmak zorunda kalmış kişiler dışarıdan prim ödeyerek ve günlerini tamamlayarak emekli olabilirler. Son dakika gelişmeleri haberlerim.com.tr'de

Her Haktan Yararlanılabilir

İsteğe bağlı sigortalılar, primlerini kendileri ödeyerek günlerini tamamlayabilmektedir. Bunun için başvuru da oldukça kolaydır. En yakın SGK Müdürlüğüne giderek, dilekçe vermek yeterli olmaktadır. İsteğe bağlı emekli olmak isteyen kişiler yani dışarıdan prim ödeyerek emekli olmak isteyenler Bağ-Kur’lu olarak değerlendiriliyor. Burada da emeklilik hesaplanırken Bağkur şartları geçerli oluyor.
Bu durumda kişiler, SSK’lılara göre daha fazla prim ödemeleri gerekiyor. Ancak daha önce iş hayatında olan kişiler 1261 günü tamamlamışsa SSK’dan emekli olabiliyor. Ödenecek prim miktarları ise asgari ücret doğrultusunda belirlenmektedir. Brüt olarak bu asgari ücretin %32’lik kısmı emeklilik primi olarak yatırılmaktadır. Peki başvuru şartları nelerdir? İşte ayrıntılar!

Başvuru Şartları Nelerdir?

Dışarıdan prim ödeyerek yani isteğe bağlı emekli olacak kişiler birçok haktan da yararlanabiliyor. Normal SSK’lı kişiler gibi sağlık hizmeti de bunların içinde yer alıyor. Ayrıca yalnızca kendileri değil eğer varsa bakmakla yükümlü oldukları eş ve çocuklar da bu hizmetten yararlanabiliyor. İsteğe bağlı emekli olmak isteyen kişiler için bazı şartlar isteniyor. Bu şartlardan ilki 18 yaşını doldurmak olarak belirlenmiştir. Kanuna tabi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak ve her ay prim ödemek çalışmadan emekli olmak için istenen şartlardandır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR