2022 Asgari Ücret Sızdı! Zam Belli Oldu, Asgari Ücret Net 4.200 TL Oldu! Sabah Bomba Haber Düştü!

2022 Asgari Ücret Sızdı! Zam Belli Oldu, Asgari Ücret Net 4.200 TL Oldu! Sabah Bomba Haber Düştü!
YAYIN TARİHİ: 7.11.2021 11:18:00

Sabah bomba haber düştü! 2022 asgari ücret sızdı! zam belli oldu, asgari ücret net 4.200 tl oluyor! Bilindiği gibi 2022 yılı asgari ücret zammı gelişmeleri milyonların gündeminde yer alıyor. Bu sene enflasyon oranlarının yüksek olması ve hayat pahalılığı gibi sebeplerden ötürü asgari ücrete kallavi bir zam yapılması bekleniyor. Bu anlamda en az yüzde 30 ve vergilerinde çıkarılmasıyla net 4.200 gibi rakamlar telaffüz ediliyor. 

Asgari ücret ile ilgili 2022 Ocak ayında yapılacak olan zam merak ediliyor. Bu anlamda asgari ücret zammı son dakika haberleri yakından takip ediliyor. Bu sabah haber ajanslarına düşen gelişmeye göre ise, asgari ücret alan vatandaşlar bayram edecek. Peki 2022 Asgari ücret ne kadar olacak? 2022 asgari ücret ne vakit belli olacak? 2022 asgari ücret zammı kaç TL? İşte milyonlarca bireyin beklediği o haber... 

2022 ASGARİ ÜCRET ZAMMI 

Milyonlarca özel sektör çalışanları hem de işverenler heyecanla 2022 asgari ücret zammı ile alakalı yaşanacak gelişmeleri takip ediyor. Ocak ayında asgari ücrete tarihi bir zam seviyesi gelmesi bekleniyor. Sendikalar bu konudaki taleplerini Geçtiğimiz zamanlarda peş peşe açıklamıştı. İşçi ve işveren toplulukları peş peşe asgari ücret taleplerini paylaşsa da Son kararı asgari ücret belirleme Komisyonu verecek. Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren asgari ücret belirleme Komisyonu toplantısı Kasım ayında başlayacak. Yapılan müzakereler sonrasında eğer hemfikir olunursa, 2022 yılında Ocak ayında yeni asgari ücret ilan edilecek. 

ASGARİ ÜCRETTE BOMBA 4.200 TL GELİŞMESİ 

Milyonlar tüm gelişmeleri yakından takip ederken, asgari ücret bilindiği gibi kademeli olarak artmaya devam ediyor. Bu sene ise her şey daha farklı olacak. Enflasyon rakamlarının yükselmesi sonrasında asgari ücrete tarihin en yüksek zammının yapılması bekleniyor.  Fakat işverenler bu duruma ısrarla karşı çıkıyor. Fakat unuttukları bir şey var. Başkan Erdoğan talimatı verdi. 2022 asgari ücret zammı ile alakalı kulislerde 4.200 TL olacağı tarafında iddialar var. Kulislerde dolaşan iddialar doğru ise 2022 Asgari ücret net 3500 lira olacak brüt ise 4 bin liranın üstünde olacak. 

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU KARARI NASIL ALINIYOR?


Asgari ücret, Asgari Ücret Tespit Komisyonu doğrultusundan belirleniyor. Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise en çok üyeye sahip konfederasyon bulunduğu amacıyla Türk-İş temsil ediyor. Bakanlığın tespit ettiği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımı ile toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği durumunda başkanın varbulunduğu tarafın çoklığı sağladığı kabul ediliyor.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER