2. El ve Sıfır Araç Alma Hayali Olanlara Kötü Haber! Büyük Zam Geliyor Tarih Verildi!

2. El ve Sıfır Araç Alma Hayali Olanlara Kötü Haber! Büyük Zam Geliyor Tarih Verildi!
YAYIN TARİHİ: 1.05.2021 12:25:00

Sıfır ve ikinci el araç piyasasında yaşanan sıkıntılardan dolayı fiyatların artacağına dair açıklamalar geliyor! Araç fiyatlarında büyük zam bekleniyor! İşte büyük zam için verilen tarih...

Koronavirüs ile beraber herşeyin dengesi değişirken araç piyasasında da hareketlilik sürüyor. Araç fiyatlarında sürekli bir artış görülürken, bu süreçte araç alma hayali olan vatandaşa kötü haber geldi. Sıfır veya ikinci el otomobil almayı düşünen vatandaş için fiyatların artacağına dair açıklamalar gelirken bunun için tarihte verildi.

Koronavirüs nedeniyle ortaya çıkan çip krizi araba fiyatlarını derinden etkileyeceğine dair açıklamalar geldi. BMV, Fiat, Mercedes, Renault, Suzuki, Hyundai, Honda, Volkswagen, Citroen gibi birçok dev firma tarafından üretime ara verdiğine dair açıklama gelmesi endişeleri arttırdı. Yaşanacak olan Çip krizinin araba fiyatlarını derinden vuracağı belirtildi. Bu kapsamda sıfır ve ikinci el araba satıcıları tarafından büyük zam için tarih bile belirtildi... İşte detaylar..

ÖNDE GELEN MARKALAR ÜRETİMLERİNİ AZALTTI!

Sıfır ve ikinci el otomobil piyasasında hareketlilik sürüyor. Dev markalar tarafından gelen açıklamanın ardından fiyatların artacağına dair açıklamalar gelmeye başladı. Araba üreticilerinin karşı karşıya geldikleri yarı iletken çip arzında yaşanan sorunlardan dolayı önde gelen markalar üretimlerini azaltıklarını duyurdular. Bu kapsamda bazı otomotiv firmaları tarafından yaşanan bu krizin daha büyük üretim ve tedarik sorunları oluşturacağına dair açıklamalar da bulundular.

Bir süre önce de koronavirüs ile beraber sıfır araç piyasasında yaşanan tedarik nedeni ile beraber fiyatlar artarken. bu kapsamda ikinci el araca talep artmış ve bu durumla beraber ikinci el araç piyasasında da fiyatlar yükselişe geçmişti. Hatta bu durumu kullanan fırsatçılar da türemişti.

GALERİCİLERDEN FİYATLARIN ARTACAĞINA DAİR AÇIKLAMA!

Bu durumla beraber açıklamalar gelmeye başladı. Galericiler den fiyatların artacağına dair öngörüler gelmeye devam ediyor. Gaziantep'te 2. El otomotiv merkezlerinden biri olan Nurdağı'ndaki galericiler tarafından pandemi ve çip krizinden dolayı bayramdan sonra fiyatlarda yüzde 20'lik bir artış yaşanabileceği görüşünü paylaştılar.

"İKİNCİ EL ARAÇLAR BAYRAMDAN SONRA YÜKSELECEK"


Başka bir Galerici Gümüş ise bayramdan sonra bir yükselme beklediklerine vurgu yaparak, "Şu an sıfır araçlar çıkmadığı için böyle devam ederse ikinci el araçlar bayramdan sonra yükselecek. Nedeni ise, hastalık ve çip krizi yüzünden sıfır araç fazla çıkmıyor. Bu durum devam ederse ikinci el araçlarda fiyatların yüzde 20 yükseleceğini düşünüyorum. Şu an yükselme yok ama bayramdan sonra yükselme bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

"FİYATLARIN ARTMASI KAÇINILMAZ"

Galericilerden açıklamalar gelmeye devam ederken, Galerici Koyuncu ise, çip krizinin sürmesi durumunda fiyatlarda artış yaşanacağını belirterek, "Çip krizi dolayısıyla ikinci elde bir yükselme olacak gibi çünkü sıfır araçların üretimini etkiliyor.

Sıfır araç üretimi durma noktasına geldi. Bu durum ikinci elde fiyat artışına neden olacaktır. Bayramdan sonra ikinci elde büyük bir fiyat artışı beklemekteyiz. Çip tedariğindeki sıkıntılar, pandemi ve kapanmayı da düşündüğümüzde fiyatların artması kaçınılmaz görülüyor" açıklamasında bulundu.

Koronavirüs kısıtlamaları ile beraber de "Hafta sonu kapatmalarında olduğu gibi, tam kapanma döneminde de bayiler telefonlarla araç satışı yapmaya devam edecek. Fakat, araç teslim konusu şuan için belirsizliğini koruyor. Bu konuda görüşmelerimiz sürüyor. Bu kişilere yönelik özel izin görüşmesi yapıyoruz. Showroomları açmadan satışları devam ettirmek için çalışıyoruz" ifadeleri kullanıldı. 

"Tam kapanma döneminde izinli kesimler ve araçlar hareket halinde olacağı için servis hizmeti gerekli. Bu dönemde TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesi'ne sahip yetkili servislerin tam kapanmadan muaf tutulması yönünde ilgili bakanlıklara görüş belirttik. Kazalı araçların onarımı da bu dönemde ayrıca önemli. Hareket halinde olan araçlara yönelik servis hizmetini tam kapanma döneminde bir kamu hizmeti olarak görüyoruz" açıklamasında bulundu.

"BAYRAMDAN SONRA..."

Genel Müdür Ayyıldız, tam kapanmadan sonraki dönemde talep artışı yaşanacağına vurgu yaparak "Ramazan Bayramı'ndan sonra tamamlanacak olan tam kapanma döneminin ardından, bir anlamda zorunlu olarak ötelenen talebin yeniden oluşmasını öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.

Açıklamalarına devam eden Ayyıldı, "Bu dönemde fiyat artışları yüzde 5'i geçti. Ayrıca, sıfır araç fiyatlarındaki artışların etkisiyle de ikinci el araç fiyatlarında da yukarı yönlü bir hareket olacağını söyleyebiliriz" değerlendirmelerinde bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER