2. El Konutta Balon Patladı! Tarihi Fırsat! Ev Almak İsteyenlere Müjdeli Haber! Zamlar Çekildi!

2. El Konutta Balon Patladı! Tarihi Fırsat! Ev Almak İsteyenlere Müjdeli Haber! Zamlar Çekildi!
YAYIN TARİHİ: 29.12.2021 09:10:00

Konut sahibi olmak isteyenleri yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanıyor. Tepe noktaya çıkan fiyatlar, döviz kurlarındaki gerileme ile birlikte düşüşe geçmeye başladı. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi merkezi noktalarda neredeyse yüzde 100 artış gösteren fiyatlarda hafif geri çekilmeler olduğu görülüyor. 

Türkiye’de konut fiyatları başta pandeminin etkisi ve döviz kurlarındaki yükseliş sebebiyle ciddi şekilde artış göstermişti. Başta yeni evli çiftler ve yatırım amaçlı konut almak isteyen vatandaşlar konut satın alma konusunda oldukça zorlanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu konuşmanın etkileri devam ediyor. Döviz kurlarındaki geri çekilme konut fiyatlarındaki zamları da götürdü. Konuyla ilgili olarak Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, birtakım açıklamalarda bulundu. 

7 Bin 800 İlanda Fiyat Düşüşü Görüldü


Tolga İdikat açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasını takip eden 6 gün içinde 7 bin 800 ilanda fiyat düşüşü yaşandığını ifade etti. Önceki 6 güne nazaran ilan sayısının 3 kat daha fazla olduğunun altını çizdi. Düşüşün ortalama yüzde 13 düzeyinde olduğunu belirterek, döviz kurunun bu seviyelerde sabit kalması durumunda fiyatların bir miktar daha düşebileceğini dile getirdi. İstanbul, Ankara, Muğla, Aydın ve Antalya’nın en çok fiyat düşüşü görülen iller olduğunu sözlerine ekledi. 


Satıcılar Pazarlığa Başladı


Coldwell Banker’in Türkiye Başkanı Gökhan Taş, döviz kurlarındaki çekilme sonrasında satıcıların pazarlığa yanaşmaya başladığını söyledi. Kurlar yükselirken, satıcıların ‘Acaba ucuza mı satıyorum?’ diyerek pazarlıktan uzak durduğunu, sürekli yükselen kurlardan ötürü sık sık satış iptallerinin yaşandığını lakin kurların düşmesi sonrasında satıcıların yüzde 10 oranında pazarlık yaptığını belirtti. Emlak sektöründen Dr. Ahmet Büyükduman açıklamasında, konut fiyatlarında bir fiyat düşüşü görülmediğini, şu an için yükselen kurla yapılan zamların geri alındığını ifade etti. 

Fiyatlama Günlük Yapılmıyor


Sektör temsilcileri, inşaat sektöründe fiyatları maliyetlerin belirlediğini, dolar kuru 18’e çıktığı zaman aniden zam yapılmadığını ve bundan dolayı ani bir zam dalgasının mümkün olmadığını, fiyat artışının yavaşlaması için maliyetlerin gerilemesi gerektiğini dile getiriyor. 
Merkez Bankası’nın ekim ayı verileri göz önüne alındığında yeni konutlarda fiyat artışının yüzde 48’i bulduğu dikkat çekiyor. 

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER