18 ay boyunca alabilirsiniz! Evinden çıkacaklara müjdeli haber! 1.500 TL'ye kadar kira yardımı!

18 ay boyunca alabilirsiniz! Evinden çıkacaklara müjdeli haber! 1.500 TL'ye kadar kira yardımı!
YAYIN TARİHİ: 12.11.2021 09:48:00

​1,5 sene boyunca 1.500 TL'ye varan kira yardımı veriliyor. Her yıl binlerce kişi, illere göre değişen kira miktarlarından kolaylıkla faydalanabiliyor. Kira ödemeye maddi gücü bulunmayan kişilere devlet desteği sağlanıyor. Kentsel dönüşüm kapsamında verilen ödemeleri alması ise çok kolay.

18 ay yani 1,5 sene boyunca 1.500 TL'ye kadar kira yardımı! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulanan projeye göre; evleri kentsel dönüşüme girecek kiracılara para yardımı yapılıyor. Bu miktarlar aylık 750-1500 TL arasında değişiklik gösteriyor.

Kentsel dönüşüm kapsamında, her yıl binlerce konut yıkılıyor ve yenisi inşa ediliyor. Konutlar yıkıldığında hali hazırda evde kalan vatandaşlar ise kara kara ne yapacağını düşünüyor. Ancak bu kişilere devletten büyük bir destek sağlanıyor. Kentsel dönüşüm kira yardımı olarak verilen destekle, 1.500 TL'ye kadar nakit ödeme alınabiliyor. Verilen yardım parası 750 liradan başlıyor ve şehre göre değişiklik gösteriyor.

Kira yardımı almak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müdürlüklerine başvurmak gerekiyor. Eğer hak sahibi olduğunuzu belgeyleyebilirseniz, gerekli formları doldurduktan sonra onay beklemeniz gerekiyor. Müracaatlar onaylandığı takdirde 18 ay boyunca kesintisiz kira yardımı sağlanıyor.

Kentsel dönüşüm kira yardımı almak için gerekli belgeler şu şekilde sıralanıyor:

Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi örneği,


Güncel alınan tapu kaydı ve tapu belgesinin alakalı birimlerine iletilmesi mecburi tutulmuştur,

Başvuru sahibinin kira yardımı ve müracaat prosedürü amacıyla doldurması öngörülen müracaat dilekçesi örneği,

Yapının hasar görmüş ve riski olduğunu ispatlayan rapor ve yıkım formu belgesi,

Hak sahibi ya da velinin Ziraat Bankası'nda hesabı olduğuna dair hesap cüzdan fotokopisi örneği,

2021 kentsel dönüşüm kira yardımı sürecinde müracaat sahiplerine rastgele bir fatura düzenlenerek, fatura prosedür kaydının son 3 aylık süreçte fatura kaydının onaylanarak belgelenmesi gerekir.

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER