17 Mayıs'tan Sonra Her İle Ayrı Normalleşme Uygulanacak? İlk Olarak Hangi İller Normalleşecek?

17 Mayıs'tan Sonra Her İle Ayrı Normalleşme Uygulanacak? İlk Olarak Hangi İller Normalleşecek?
YAYIN TARİHİ: 10.05.2021 14:36:00

Tam kapanmanın ardından neler yaşanacak? Normalleşme takvimi nasıl olacak? Neler uygulanacak? Aşılama nasıl olacak? Nereler açılacak? Hangi iller normalleşecek?

17 Mayıs saat 05.00 saati itibari ile sona erecek herkes tarafından tam kapanmanın ardından neler olacağı merak edilip araştırılmaya devam ediyor. Çoğu vatandaşta gündeme gelen tam kapanma uzayacak mı sorusunun cevabını araştırıyor. Normalleşme süreci başlayacak mı? Nerelerde normalleşme başlayacak?

Alınan verilere göre hasta vefat sayıları, vaka sayıları, ağır hasta oranlarına göre normalleşme adımlarının atılacağı belirtimektedir. Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Demirer merak edilen tüm soruların cevaplarını tek tek anlattı. İşte detaylar...

TAM KAPANMANIN ARDINDAN NELER YAŞANACAK?

Gelen son dakika haberine göre, Koronavirüs salgının ne zaman bitebileceği merak edilirken, aşılama süreci, salgının çocuklara olan etkisini, 3. doz koronavirüs aşı tartışmalarını, tam kapanma süreci neler olacağı sürecin nasıl ilerleyeceği, bitince nasıl davranılması gerektiğine dair açıklamaları kök hücre uzmanı, Türkiye Bilimler Akademisi Konsey Üyesi ve Avrupa Bilimler Akademisi üyesi olan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Demirer tek tek açıklayarak ifade etti.

Koronavirüs salgınında yaşanan üçüncü piki önce kısmı tedbirler alarak azaltmak amaçlanırken, ardından salgını tam kapanma süreci ile frenleyen Türkiye, yeni normale konusuna ilişkin değerlendirme ve planlamalarını önceki uygulamaların tecrübesi ışığında gerçekleştirmektedir. Türkiye genelinde 29 Nisan 2021 saat 19.00 itibari ile başlatılan tam kapanma süreci 17 Mayıs saat 05.00’te sona erecektir. Sonrasında neler yaşanacağına dair süreç için ise gözler Cumhurbaşkanlığı kabinesi ile alınacak kararlara çevrildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamasında “İnşallah 17 Mayıs itibarıyla başlayacak yeni normalleşme takvimimizi önümüzdeki günlerde açıklayacağız. İlk kabine toplantımızın en önemli gündem maddelerinden bir tanesi de zaten bu olacak” ifadelerini kullanmıştı.


PEKİ TAM KAPANMA UZAYACAK MI?

Tam kapanma ile amaçlandığı üzere, koronavirüs günlük vaka sayılarının Ramazan Bayramı sonrasında 10 binlerin altına ineceği, daha sonra da 5 binlere ineceği düşünülmektedir. Bu kapsamda istenen sonucun alınamaması durumunda 19 Mayıs tarihinide içine alacak şekilde kapanmanın uzatılıp uzatılmayacağı da merak edilen konulardan biri olurken, bu konuda henüz net bir açıklama gelmedi, bu konunun da kabinede gündeme gelmesi beklenmektedir.

HER İL DE AYRI NORMALLEŞME Mİ OLACAK?

Koronavirüs sürecinde geçtiğimiz yıl 1 Temmuz tarihi itibari ile uygulamaya sokulan normalleşme kararından farklı olacak şekilde, 17 Mayıs sonrasında farklı bir metot uygulanması değerlendirilmektedir. Bu durumda tüm illerde bulunan Hıfzıssıhha Kurulları şehir bazlı olarak tam kapanmanın sonuçlarını masaya yatıracağı belirtilmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda vaka sayıları, hasta sayıları, ağır hasta sayıları ve ölüm oranlarına göre illerin yavaş yavaş normalleşme adımları atılacağı belirtilmektedir.

AŞILAMA HIZLI OLACAK, AÇILMA YAVAŞ OLACAK!

Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığı tarafından tüm sektörlerde normalleşme sürecinde uygulanacak salgın tedbirlerine ilişkin rehber dokümanlara uyulmasına dikkat çekilerek. tüm iş yerlerinin, kurumların, AVM’lerin eskisine göre hemen bir anda açılmayacağı belirtilmektedir. Daha yavaş ve kademeli bir açılma uygulancaktır.

Tam kapanma sürecinde izlenen kademeli yöntem açılmada da uygulanacak bir yöntem olacaktır. Açılma ile haziran ayında 30 milyon doz BioNTech aşısının gelinceye kadar kontrolün elden bırakılmayacağı önlemlerin alınacağı belirtilmektedir. Aşıların gelmesi ile beraber aşılama hız kazanarak ilerleyecek. Bu kapsamda normalleşme ile aşılama paralel ilerlemesi planlanmaktadır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER