17 Günlük Tam Kapanma Sona Erdiğinde Neler Olacak? İlk Kez Açıklandı! İşte Atılacak Adımlar...

17 Günlük Tam Kapanma Sona Erdiğinde Neler Olacak? İlk Kez Açıklandı! İşte Atılacak Adımlar...
YAYIN TARİHİ: 1.05.2021 14:38:00

Türkiye 29 Nisan itibari ile 17 günlük tam kapanma sürecine girdi. Peki tam kapanma sona erdiğinde neler olacak? 17 Mayıs'ta neler yaşanacak? Bayramın ardından normalleşme başlayacak mı? Hangi adımlar atılacak? İşte detaylar...

Türkiye tam kapanma kararının almasının ardından tam kapanma da 2. gününü yaşarken bu süreç 17 Mayıs itibari ile sona erecek. Vatandaş bu süreci evlerinde geçirirken, kapanmanın ardınan süreç bittiğinde neler yaşanacağı merak konusu. Herkesin en büyük temennisi bu sürecin en iyi şekilde atlatılarak bunun ardından vaka sayılarının düşmesi ve normalleşmeye geçilmesi olurken, neler olacağına dair araştırmalarda sürüyor. 29 Nisan itibari ile tam kapanma başladı. Peki 17 Mayıs sonrası neler yaşanacak? Bayram sonrası normalleşme başlayacak mı? Hangi adımlar atılacak? Hangi alanlarda normalleşme yaşanacak?

TAM KAPANMA SONRASI NORMALLEŞME BAŞLAYACAK MI?

29 Nisan- 17 Mayıs tarihleri arasında Türkiye tam kapanma sürecine girdi. Kapanmanın başladma kararı alındığı gün, 29 Nisan Perşembe günü için koronavirüs vaka sayıları açıklandı. 29 Nisan son 24 saatte 37.674 yeni vaka tespit edilirken ve 339 kişi hayatını kaybetmişti. Diğer yandan ise Türkiye tam kapanmaya önceki akşam 29 Nisan saat 19.00 itibarıyla geçmiştir. Herkes 17 gün sürecek olan tam kapanmanın ardından nasıl adımlar atılacağını merak ediyor. 29 Nisan akşamında alınan vaka sayıları tam kapanmanın ardınan ne kadar düşeceği merak edilen konular arasında...

NORMALLEŞME İÇİN YOL HARİTASI ÇİZİLECEK!

Tam kapanma 29 Nisan saat 19.00 saati itibari ile başladı. Alınan bu karar hem Sağlık Bakanlığı yetkilileri adına hem de Bilim Kurulu üyeleri tarafından bu kapanma süreci çok değerli bir süreç olarak tanımlanmaktadır. Çünkü bu süreçle beraber vaka sayılarında azalma beklenirken, yaşanan bu azalmaya göre işte normalleşme sürecinin de detayları belirlenmiş olacak.

Bilim Kurulu üyeleri ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından önümüzdeki 2 hafta süre boyunca bir araya gelecekler ve süreci değerlendirecekler. Bu toplantılarda özellikle vaka sayısındaki azalma masaya yatırılacak ve tüm detayları ile değerlendirilecek. Uygulanan bu tam kapanmanın tüm detayları vaka sayısına etkisi masada olacaktır. Aynı zamanda da alınan verilere sonuçlara göre de normalleşme adımları için Bilim Kurulu üyeleri bu kez bir yol haritası çizeceklerdir.

HIZLI NORMALLEŞME ADIMLARI ATILABİLECEK!

Geçtiğimiz haftalarda da son gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantılarında da bu konu gündeme gelmiştir. Fakat detaylı bir şekilde gündeme gelmedi. Fakat Bilim Kurulu yetkilileri özellikle bir önceki normalleşme sürecini baz alarak, geçtiğimiz haziran ayındaki gibi olmaması gerektiği gibi bir takım telkinlerde bulunmuşlardır.


Tabi bunların belirlenmesinde tam kapanma da alınan veriler yine belirleyeci olacak. Bu tam kapanma sürecinde planlanan ve istenilen düzeyde vaka sayılarında bir azalma yaşanırsa bu kez normalleşme adımları hızlı atılabileceği belirtilmiştir. Fakat tam aksine bu tam kapanma sürecinde istenilen verilere ulaşılamazsa eğer bu kez tedbirler de devam edileceği belirtilmektedir.

NELER OLACAK?

Alınan bilgilere göre,

Normalleşme adımlarının başlayacağı fakat gün içerisindeki bazı kısıtlamalar devam edebileceği düşünülmektedir.

Saat 21.00'deki uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması,  bu kısıtlamalar bir süre daha devam edilebileceği belirtilmektedir.

Hafta sonu kısıtlamaları içinde eğer istenilen düzeyde vaka sayısında bir azalma olmazsa eğer bu kısıtlamaların da devam edeceği düşünülmektedir. 

SAĞLIK BAKANLIĞI UYARDI!

Sağlık Bakanlığı sosyal medya hesabından, Komşularınızla birbirinize ev ziyaretine gitmeyin uyarısı yapıldı.

Yalnız yaşayan, yaşlı veya ihtiyacı olan komşularınıza destek olmanız gerektiği durumlarda maske, mesafe, temizlik kurallarına mutlaka uymaya dikkat edin.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER