17 Gün Tam Kapanmanın Ardından Neler Olacak? İşte Kademeli Normalleşme Adımları...

17 Gün Tam Kapanmanın Ardından Neler Olacak? İşte Kademeli Normalleşme Adımları...
YAYIN TARİHİ: 4.05.2021 13:54:00

17 tam kapanmanın ardından neler yaşanacak? Kısıtlamalar kalkacak mı? Okullar açılacak mı? Kafe ve restoranlar açılacak mı? İşte detaylar...

Türkiye 17 günlük tam kapanma sürecine girmesinin ardından, neler yaşanacağını merak ediyor. Normalleşme sürecine geçilecek mi merak edilirken, okulların açılıp açılmayacağı da merak konusu. Alınan verilere göre 3 aşamalı açılış planlandığı belirtilmektedir. Peki 3 aşamalı açılma planı nasıl olacak? Nereler açılacak? Okullar açılacak mı?

TAM KAPANMANIN ARDINDAN NELER YAŞANACAK?

Koronavirüs süreci ile beraber herkes köylerine yazlıklarına ailelerinin yanına giderek ikamet değitirdi. 17 günlük tam kapanma sürecinde özellikle büyük şehirlerden taşra ve sayfiyelere büyük oranda çıkışların ardından yaşanacak olumsuz sonuçları masaya yatırılmıştır. Bu kapsamda lokal denetimlerin arttırılarak, sitelerde, apartmanlarda, köy içlerinde yaşanacak hareketliliğin önlenmesi amaçlanmıştır. Ramazan bayramı sonrasında 100 bindeki vaka sayısını 100’e indirme planı yapılmıştır.

"BU SAYININ 100'ÜN ALTINA DÜŞMESİ GEREKİYOR"

Tam kapatma kararının uygulanmaya başlamasının ardından sonuçlar izlenmeye başlamıştır. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu üyeleri ve ilgili birimler, 17 günlük tam kapanma sürecinin ardından olasılıkları en ince ayrıntısına kadar değerlendiriyorlar.

Uzmanlar tüm değerlendirmelerine devam ederken, Türkiye’de 100 bin nüfusa düşen günlük vaka sayısı şu anda 400-500’ler civarında bulunmaktadır. Uzmanlar bu sayının 100’ün altına düşmesinin gerektiği belirtmektedir.


Bilim kurulu üyeleri bu hafta itibari ile daha hızlı düşüş beklendiğini belirtmektedirler. Bilim kurulu üyeleri ölüm ve ağır hasta sayılarının yüksekliğinin ise bir süre daha bu şekilde seyredeceği açıklamasında bulunmuşlardır.

Bu kapsamda test pozitifliğinde düşüş başladığı belirtilmektedir. Şu anda testlerin pozitif çıkma oranlarının yüzde 13’e gerilediği öğrenilmiştir. Belirtilen bu rakamın iki haftanın sonunda yüzde 3-4’e düşmesinin beklendiği belirtilmektedir. Hastane başvurularında ise %20 oranında azalma olduğu görülmektedir. İstanbul’daki vaka sayılarının da %40’tan %30’a gerilediği öne sürülmektedir.

3 AŞAMALI NORMALLEŞME PLANLANIYOR!

17 günlük tam kapatma sürecinin sona ermesinin ardından, birinci aşamada önce okulların açılarakve sınavların yapılması gerektiği, ikinci aşamada ise, tek dükkân olarak tanımlanan kuaförlerin, avukatlık büroları ve küçük esnaf mekânlarının açılabileceği ifadeleri yer almaktadır.

Planlamaya göre kademeli normalleşme de üçüncü aşamada ise, tedbirler alınarak masa sınırlaması ve dış mekân kullanmak şartıyla açılmasının daha doğru olacağı ifade edilmektedir.

"KİMSE BAYRAM SONRASI ESKİSİ GİBİ OLMASINI BEKLEMESİN"

Uzmanlar, “Kimse, bayram dönüşünde her şeyin eskisi gibi olmasını beklemesin. Bu süreçte aşılamayı arttırıp vaka sayıları da istenen seviyeye gerilerse, ancak 17 gün önceki kısıtlamalara döneriz. Hafta sonları yine sokak kasıtlaması olur. Akşamları da kısıtlama devam eder. Vaka sayısı konusunda 10 binlerin altını zorlamalıyız. İlk hedefimiz çocukların okula gitmesini sağlamak. Sınavları yapmak. Aktif vaka sayılarımız yüzde 20’den fazla azaldı. Kısıtlamalar bir süre devam daha devam edecek” dedi.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER