120 Ayda Emekli Olabilirsiniz! Erken Emekli Olmanız İçin Bu Meslekleri Seçmeniz Yeterli

120 Ayda Emekli Olabilirsiniz! Erken Emekli Olmanız İçin Bu Meslekleri Seçmeniz Yeterli
YAYIN TARİHİ: 24.12.2021 23:44:00

Vaktinden önce emekli olmak isteyenler için çeşitli detayları SGK her daim açıklıyor. Bu bağlamda bugün SSK tarafından erken emekli eden meslekler açıklandı. 10 senede emekli olmak istiyorum diyen kişiler için erken emeklilik gelişmesi yaşandı.

SGK tarafından yapılan yeni düzenlemeler sonrasında emekli olmak için yaş şartı getirilmesi çoğu kişi için mezarda emeklilik anlamı taşıyor. Vatandaşlar ise daha kısa süre çalışıp emekli olma yaşını beklemeden hemen emekli olma peşinde koşuyor. Bu durumla ilgili olarak SGK SGK merakla beklenen Yıpranma Payı Olan Meslekler Listesi 2022 'yi yayınladı. Tehlikeli meslekler listesi ve meslek grupları içerisinde çalışan kişilere diğer mesleklere oranla daha kısa sürede emekli olma imkanı sağlanıyor. 

Çalışanlar bağlamında hakkaniyeti sağlamak tehlikeli olduğu için insanların çalışmaya çekindiği mesleklere yeni bir düzenleme yapıldı. Bu anlamda yapılan yeni düzenleme ile erken emekli olma hakkı tanındı. Vatandaşlar tarafından adı erken emekli eden meslekler olarak anılan detaylar ise oldukça merak ediliyor. 45 meslek grubunda çalışanlar diğer çalışanlara oranla daha kısa sürede emekli olacaklar. 

SGK YIPRANMA PAYI OLAN MESLEKLER HANGİLERİ? İŞTE ERKEN EMEKLİ EDEN ÇALIŞMA SAHALARI

Herkesin senelerdir beklediği yıpranma payı ve erken emekli eden meslekler SGK tarafından açıklandı. Açıklanan listede pek çok meslek bulunuyor. Bu iş kollarında çalışanlar en az 5 en fazla 10 daha erken emekli olma hakkını kazanıyorlar. Daha fazla tehlikeli, yorucu, stresli işlerde çalışanların erken emekli olması oldukça geçerli bir haktır. 
SGK Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından açıklanan meslekler sonrasında kısa sürede çalışarak emekli olmanın da artık önü açılmış bulunuyor. Bu uygulama ile birlikte vatandaşların çalıştıkları gün sayısına ek prim de katılıyor. Bu anlamda vatandaş ek prim aldığı için daha çabuk emekli oluyor. 

RADYOAKTİF İŞLERDE ÇALIŞANLARA ERKEN EMEKLİLİK! RADYOAKTİF İŞ YAPANLAR KAÇ YILDA ERKEN EMEKLİ OLYOR?

Radyoaktif işlerde çalışan vatandaşlar 90 günlük ek prim alıyorlar. B sayede sadece 10 sene çalışarak emekli olma hakkı elde ediyorlar. 

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER