114 Gün Yoğun Bakımda Kalan Koronavirüs Hastası Gün Işığına Çıkarıldı

114 Gün Yoğun Bakımda Kalan Koronavirüs Hastası Gün Işığına Çıkarıldı
YAYIN TARİHİ: 29.03.2021 11:49:00

İspanya'da 114 gün boyunca yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren bir korona virüsü hastası, solunum cihazlarından kurtulup nefes almaya başlayınca aylar sonra ilk kez deniz kenarında gün ışığına çıkarıldı.

İspanya, salgının en çok etkilediği ülkelerden biri. Worldometers’ın verilerine göre ülkede salgın başından bu yana 3.2 milyon vaka ve 74 bin can kaybı yaşandı.

Sağlık çalışanları korona virüsüyle mücadele eden hastaları hayatta tutmak için ellerinden gelen çabayı gösterirken, ülkedeki en uzun süre yoğun bakımda kalan hastalardan birinin gösterdiği gelişme uluslararası basının da dikkatini çekti.

DENİZ VE GÜNEŞ TERAPİSİ UYGULANDI

Barcelona’da yaşayan 63 yaşındaki Joan Soler Sendra, Kasım 2020’de iki erkek kardeşiyle birlikte korona virüsüne yakalandı. Kardeşleri süreci evlerinde atlatırken, Sendra yüksek ateş ve solunum güçlüğü yaşamaya başlayınca hastaneye kaldırıldı.


Hospital del Mar’da tedavi gören Sendra, durumunun ağırlaşması üzerine yoğun bakıma alındı. Solunum cihazına bağlanan hasta, yaklaşık dört ay boyunca yaşam mücadelesi verdi. 114 günün ardından yoğun bakım mücadelesinden zaferle çıkan Sendra, bu hafta itibarıyla solunum cihazı desteği olmadan nefes alabilmeye başladı.

Hastanede yoğun bakım ünitesinden sorumlu ikinci isim olan Dr. Andrea Castellvi ve ekibi, Sendra’nın bu gelişiminin ardından önemli bir adım attı. Hastaya ‘deniz ve güneş’ terapisi uygulamaya karar veren ekip, Sendra’yı hasta yatağında da olsa dışarı çıkardı.

“ADIM ADIM İLERLEME GÖSTERİYOR”

Aylar sonra ilk kez deniz kenarına giden ve gün ışığına çıkan Sendra’ya kardeşi Jaume Soler de eşlik etti. Jaume doktorların verdiği karar için, “Bu bizim için büyük bir moral oldu” ifadelerini kullandı.

Dr. Castellvi ise yaptığı açıklamada, “Yoğun bakımdaki hastaların dışarı çıkıp ailelerini görmesi, deniz ve güneşin tadını çıkarabilmesi, savaşmaya devam edebilmeleri için güç veriyor. Sendra da adım adım ilerleme gösteriyor” açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER