10 Ocak 2022 EYT Yasası Son Dakika Haberi: Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! İşte Yeni EYT Planı

10 Ocak 2022 EYT Yasası Son Dakika Haberi: Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! İşte Yeni EYT Planı
YAYIN TARİHİ: 10.01.2022 12:43:00

10 Ocak emeklilikte yaşa takılanlar son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Bu anlamda EYT ile ilgili herkes tarafından istenen düzenlemeler yapılacak. EYT düzenlemesi ne zaman çıkacak? EYT ile erken emeklilik gelecek mi?

EYT son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Türkiye'de milyonlarca çalışan emekli olabilmek bağlamında yaş koşulunun bir an önce kalkmasını bekliyorlar. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak adlandırılan bu çalışanlar bütün şartları sağlamalarına karşın yaş koşulundan ötürü emekli olamıyorlar. Bu vatandaşlar özel sektörde uzun seneler süresince prim gün zamanlarını doldurdular. Fakat gelinen süreçte emekli olmak bağlamında uzun bir vakit daha beklemeleri gerekiyor.


 

EYT YASASI SON DAKİKA HABERLERİ NELER?

EYT probleminin toplumsal bir sorun durumuna gelmesinde zor ekonomik şartlar etkili oluyor. Bir çalışan uzun senelerce özel sektörde hizmet verip prim gün miktarını dolduruyor. Fakat 50 yaşın üstüne geldiği amacıyla işvereni doğrultusundan tercih edilen personel olamıyor ve işten çıkarılıyor. Bunun yanısıra emekli olmak bağlamında da yaş şartının yerine getirilmesini beklemek mecburiyetinde kalıyor. Bundan ötürü da işsiz kalan bu çalışanlar zor ekonomik koşullardan geçiyorlar ve geçinmek ise oldukça zor. Fakat siyasetçiler evvel seslerini duymadılar ve sonra da sık sık EYT düzenlemesini arkaya attılar. 2021 yılının son aylarında EYT düzenlemesinin çıkıacağına dair çok olumlu ilerlemeler yaşanmıştı. 


 

ÇALIŞMA BAKANLIĞI EYT AÇIKLAMASI 

Vedat Bilgin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı bağlamında son olarak EYT hakkında, "EYT konusu ile ilgili bir yaş bozukluğu var. Bu hususta AYM'nin de kararı var. AYM yaş şartının da yerine getirilmesi gerekliliğini söylüyor. Prim ödeyen insanlarla emekli olan insanlar arasında bir miktar olmalı. Devlet düzenlemeleri yapar iken bütün bu detaylara ilgi ediyor. Fakat EYT konusu ile ilgili haksızlık yapıldığı söyleniyor. Bizim çalışma programlarımız içinde EYT de var. Fakat şu vakte kadar çözeriz diyemem. Bizim şu anda ana evvelliğimiz emeklilerimizin haklarını geliştirmek. EYT konusunu halının altına süpürüyoruz gibi düşünülmesin. Türkiye'nin imkanlarını ve şartlarını göz önünde bulundurup kesinlikle bu bozukluğu çözeceğiz. Lakin şu vakitte çözeriz açıklaması çok iddialı olur." dedi.EYT düzenlemesinin 2022 senesinde da çıkmasına çok zayıf bir olasılık olarak bakılmaya başlandı. Fakat 2023'te yapılacak olan seçimden evvel bir EYT düzenlemesi beklentisi oluştu. O devreye kadar EYT'li kişilerin büyük ekonomik sıkıntıları devam edecek. En erken EYT düzenlemesi 2023 yılının ilk %50 sinde çözülebilecek. 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR