10 ayda 28.620 lira ödeme! Başvuru tarihini kaçırmayın! Para kazanmak için işe gitmenize gerek yok!

10 ayda 28.620 lira ödeme! Başvuru tarihini kaçırmayın! Para kazanmak için işe gitmenize gerek yok!
YAYIN TARİHİ: 5.11.2021 10:40:00

​İşe gitmeden 10 ayda 28.620 TL ödeme! İşi olmayanlara da müjdeli haber! İşsiz kaldığı için morali bozulan ve üzülen vatandaşlara devlet desteği sağlanıyor. İşsizlik maaşıyla hiçbir iş yapmadan 10 ay boyunca para kazanabiliyorsunuz. Alınacak miktar 1.431 TL'den başlıyor ve 2.862 TL'ye kadar çıkabiliyor. İşte evde oturarak para kazanmanın yolu!

İş sahibi olanlara maaş her ay düzenli olarak hesaplara yatıyor. Ancak işsiz olan kişiler de aynı şekilde maaş alabiliyor. Her yıl milyonlarca kişi işi olmadığı halde binlerce lira kazanıyor. 10 ayda 28.620 TL ödeme almanız mümkün olabilir. Ancak bunun için başvuru yapmanız gerekecek. Alınacak maaş en az 1431 TL en fazla 2862 TL olarak dikkat çekiyor. İşte 10 ay boyunca para kazanmak için yapmanız gerekenler!

Kendi istek ve kusuru dışında işvereni tarafından işten çıkartılanlar işsizlik maaşından yararlanabiliyor. Kendi isteği ile işten ayrılanlar işsizlik maaşı alamıyor.

SON 120 GÜN SİGORTA ŞARTI VAR

Çalışanın işten çıkarılmadan önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş ve işten çıkarılmadan önceki son 120 gün sigortalı olarak çalışmış olması gerekiyor.

İşsizlik maaşı İŞKUR tarafından ödeniyor. İşsizlik maaşından yaralanabilmek için de çalışanın, iş sözleşmesinin iptalinden sonra 30 gün içinde İŞKUR’a başvurması gerekiyor. Başvurması ile iş arayan kaydı yapılıyor, böylece işsizlik sigortası fonundan yararlandırılıyor.

Çalışanlara, çalıştıkları süre içinde ödedikleri prim gün sayısına göre, 6 ay ile 10 arasında işsizlik maaşı ödeniyor. Şöyle ki; işten çıkarıldığı tarihten önceki son 3 yıl içinde 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olanlara 180 gün (6 ay), 3 yıl içinde 900 gün primi ödemiş olanlara 240 gün (8 ay), 3 yıl içinde 1080 gün prim ödemiş olanlara da 300 gün (10 ay) işsizlik maaşı ödeniyor.


İşsizlik maaşı, sigortalının son 4 aylık prime esas kazancı dikkate alınarak, günlük ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı olarak hesaplanıyor ve aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’ini geçemiyor. İşsizlik maaşından yüzde 0,759 damga vergisi kesiliyor.

EN DÜŞÜK 1.420 LİRA

Bugünkü brüt asgari ücrete göre en düşük alınacak işsizlik maaşı vergi kesintisi sonra 1.420 lira, en yüksek alınacak işsizlik maaşı tutarı 2.539 lira.

İşsizlik maaşı alanların genel sağlık sigortası primleri işsizlik sigortası fonundan ödeniyor. Maaş alanlar ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler devletin sunduğu sağlık hizmetinden yararlanabiliyor.

İşsizlik maaşı alan kişilere İŞKUR tarafından yeni iş bulma imkanı tanınıyor.

Yeni bir işe girildiğinde ya da emekli aylığı bağlandığında işsizlik maaşı kesiliyor.

İşsizlik maaşından yararlanırken süre dolmadan tekrar işe girilmesi ve işsizlik maaşından yararlanmak için gerekli olan şartları yerine getiremeden yeniden işsiz kalınması halinde daha önceden hak edilen işsizlik ödeneği süresi dolduruluncaya kadar ödenekten yararlanılmaya devam edilebiliyor.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER