1 Ton Demir Fiyatı Çakıldı! 2022'de Demir Fiyatları Ne Olur, Düşecek Mi, 10 Bin TL Altına İner Mi?

1 Ton Demir Fiyatı Çakıldı! 2022'de Demir Fiyatları Ne Olur, Düşecek Mi, 10 Bin TL Altına İner Mi?
YAYIN TARİHİ: 3.01.2022 11:46:00

Döviz kuru ile doğrudan ilişkili olan demir fiyatları gün içerisinde dalgalı bir seyir izlemektedir. Özellikle son zamanlarda kurda meydana gelen ani yükseliş ve iniş hareketleri sebebiyle demir fiyatlarını tahmin etmek oldukça zorlaşmış bulunmaktadır.

Demir cinsine bağlı olarak farklı bir fiyatlandırma olması demir borsasını daha da karmaşık bir hale getirmektedir. Diğer taraftan demirin fiyatı şehir bazında da değişkenlik göstermektedir. İnşaat sektörünün en önemli girdilerinden biri olan demirin ton fiyatının dalgalı seyri bu sektörde faaliyet gösteren firmaların alım yaparken daha fazla araştırma yapmalarına sebebiyet vermektedir.

2022 Demirin Ton Fiyatı Nedir?


2022 Demirin ton fiyatı belirlenirken cins ve boyut kriteri dikkate alınarak güncel kur üzerinden hesaplanma yapılmaktadır. Bununla birlikte bu fiyata hava şartları, nakliye ücreti, hammadde kaynağına yakınlık gibi faktörler de etki etmektedir.
Demir fiyatları değişiminin ana sebepleri olarak döviz kurunun durumu ve enflasyondur. Döviz kurunda meydana gelen değişimler demir fiyatlarını etkileyen en önemli göstergedir. Bu sebeple kurdaki artışlardan doğrudan etkilenmektedir. Diğer taraftan demir ihracatı yapan firmalara uygulanan gümrük vergileri de fiyatların artış veya yükseliş göstermesinde bir diğer etmen olmaktadır. Ülkemizde yıllara göre demir fiyatlarına bakıldığında Türk lirasının dolar karşısında değer kaybına paralel olarak artış gösterdiği görülmektedir.

Demir Fiyatları Düşecek mi?


Döviz kuru dışında demir fiyatlarındaki yükseliş genel olarak demir cevherin çıkarılma maliyeti, madenin işlenmesi kapsamındaki ücretler, nakliye giderleri ve vergi gibi faktörlerden kaynaklanmaktadır. Global demir borsasına bakıldığında fiyatların yükseliş trendinde olduğu görülmektedir. Aynı zamanda ülkemizdeki döviz kurundaki artışlarda bunun üzerine eklendiğinde demir fiyatları 2022 yılında geçen seneye göre düşük olmayacağı sonucu çıkarılabilmektedir.

Sonuç olarak döviz kurunun 11,50 Türk Lirası aşağısında seyretmesi halinde demirin ton fiyatı 10 bin seviyesinin altında olacağı, doların 11,50 seviyenin üzerine çıkması halinde ise ton fiyatının 10 bin Türk Lirasının üzerinde olacağı değerlendirilmektedir. Piyasa uzmanlarınca doların 15 TL seviyesine ulaşması halinde ise demirin ton fiyatının 14 bin seviyesini göreceği bildirilmektedir.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER