Teknoloji:
Ebeveyn Denetimi Ve Aile Koruma Programı Nedir?

            Ebeveyn denetimi nedir? Bilgisayar ortak kullanıma açıksa ve çocuklar için uygun olmayan sitelere girilmesi istenmiyorsa bu durumda denetim program ile kısıtlamalar getirilebilir. Bu kısıtlamalar yoluyla hem çocuklar için daha anlaşılır ve basit olması sağlanmaktadır hem de güvenilir bir ortam oluşturulmuş olunmaktadır. Daha kontrollü ve belirtilen sürelerde kullanım için ufak ayarlamalar yapmak yeterli olacaktır.

 

            Ebeveyn denetiminin faydaları nelerdir? Ebeveyn denetim uygulaması ile farklı kullanıcı hesabı belirlenerek yetkilerde istenilen kısıtlamalar yapılabilmektedir. Bu denetim programı ile 5 farklı konu üzerinden ayarlama yapılabilmektedir. Bunlar; uygulamalar, kişiler, web, diğer ve süre kısıtlamalarıdır.

 

 Ebeveyn denetiminin aşamaları nelerdir?

 

            Öncelikle çocuklar için ayrı bir kullanıcı hesabı oluşturulmalıdır. İlk sekme olan uygulamalar kısmında kısıtlama yapılarak çalıştırılabilecek dosyaya sınırlama getirilmektedir. Böylece çocuk için de basitleştirilmiş olmaktadır. İkinci sekme olan web sekmesinde de erişebilir olan web sitelerinin kontrolü yapılabilmektedir. Web sitelerine erişim tamamen kısıtlanabilir ya da belirtilen sitelere erişim sağlanabilir. Kişiler sekmesinde erişime müsaade edilen kişiler belirlenerek kısıtlama yapılmaktadır. Sadece belirtilen kişilerle sohbet edilebilmekte ve mesaj gönderilebilmektedir.

 

            Süre sınırlamaları sekmesinde ise bilgisayar kullanım sürelerine kısıtlama getirilmektedir. Belirtilen gün ve saat aralıklarında erişime izin verilmektedir. Son olarak diğer sekmesinde yer alan 4 farklı konu üzerinden ebeveyn denetimi programı kullanılarak kısıtlamalar yapılabilmektedir. Bu konular; sözlükte küfür içeren kelimelerin çıkarılması, yazıcı yönetiminin sınırlandırılması, cd-dvd basmanın sınırlandırılması ve kullanıcı hesap parola değişikliğinin yapılmasıdır.

 

            Çocuk bilgisayar başında oldukça fazla vakit geçirmek istemektedir. Bunun nedenlerinin başında bilgisayar oyunları yer almaktadır. Ayrıca oynanan bu oyunların ve girilen internet sitelerinin güvenirliliği çoğu anne baba tarafından kontrol edilmemektedir. Bilgisayarın kötü etkileri arasında yer alan kötü niyetli kişilerin çocuklara erişimi kolaylıkla olabilmektedir. Sonraki süreçte de çocukları kandırabilmekte ve istediklerini çocuklara yaptırabilmektedirler. Bu yüzden aile denetimi çok önemlidir. Çocuğun kimlerle yazışıp hangi sitelere girdiği gibi konular denetim altında olmalıdır. Ayrıca bilgisayar başında geçirilen uzun vakitler hem çocuğun sağlığı hem de okul hayatı için olumsuz sonuçların doğmasına neden olacaktır.

 Aile koruma programı nedir? Aile koruma programı ebeveynler tarafından bilgisayara kurularak çocuğun bilgisayar ortamında güvenliği sağlanmış olacaktır. Çocukların sanal ortamın tuzaklarından ve kötü niyetli kişilerden koruyarak belirtilen zaman dilimlerinde kullanımına izin vermektedir.

 

 Aile koruma programı neden önemlidir?

 

            İnternet çocuklar için öğrenme, paylaşma ve eğlenmeyi sağlamaktadır. Fakat kötü niyetli kişiler çocukları kandırmak ve taciz etmek amacıyla internet siteleri kurmaktadırlar. Bu yüzden ailelerin çok dikkatli ve çocukları ile sürekli paylaşım halinde olması önemlidir. Bilgisayar ve internet kullanımı oldukça yaygın kullanılmaktadır. Genellikle araştırma ve öğrenme amacı ile kullanılması istenen internet çocuklar tarafından oyun ve eğlence olarak kullanılmaktadır. Bu da bazı sorunlara zemin hazırlamaktadır. Böyle kötü durumların oluşmasını engellemek birkaç ayar değişikliği ile mümkün olmaktadır. Bu konularda çok hassasiyet göstermek gerekmektedir.

 

            İnternete erişim kaynakları her geçen gün kolaylaşmakta ve artmaktadır. Cep telefonları, ipadler, tabletler ve bilgisayarlar her evde mutlaka bulunan medya araçları arasında yer almaktadır. Bu yüzden çocuklar internet kullanımı ve internet üzerinden gelebilecek tehditler hakkında bilgilendirilmelidir. Sadece bilgilendirme yeterli olmayacaktır.

 

            Ebeveynler tarafından da yapılması gereken ayarlamalar ve kısıtlamalar yapılmalıdır. Ve bunu neden yaptığı hakkında çocuk bilgilendirilmelidir. Ayrıca internette yer alan her bilginin koşulsuz kabul edilmesi ve doğru olduğu düşünülmesi hakkındaki yanlış düşüncelerde çocuklarla paylaşılmalıdır. İnternette yer alan her bilgi ya da her haber doğru değildir ve sorgulaması gerekmektedir. Her konuda çocukla iletişim halinde olunmalı ve kontrol edilmelidir. Detaylı bilgi için https://aile-koruma.com internet adresi ziyaret edilebilir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Faaliyet Alanına Uygun Özel Yazılım Geliştirme
Deneyimli bir kadro ile birlikte tüm yazılım ihtiyaçlarına yanıt verebilen ve sizlere dünya standartlarına...

Haberi Oku