Yazarlar Astroloji
Siyaset:
Siyaset

Son Başkanlık Sistemi Anketleri

01 Şubat 2017 Çarşamba 22:09
Son Başkanlık Sistemi Anketleri

Ülkemizde bulunan ya da bulunmayan birçok büyük saha araştırma şirketi, merakla beklenen bu sistem hakkında Türk halkının ne düşündüğünü araştırmaktadır.

Başkanlık Sistemi ve Referandum Anketi Sonuçları

Ülkemizde bulunan ya da bulunmayan birçok büyük saha araştırma şirketi, merakla beklenen bu sistem hakkında Türk halkının ne düşündüğünü araştırmaktadır. Bu açıdan, Adil Gür, Gezici Araştırma, Andy gibi firmalar çalışmalar yürütmüş ve geçtiğimiz günlerde sonuçlarını bildirmiştir. Son başkanlık sistemi anketleri çerçevesinde, anket firmaları arasındaki oranlarda birtakım değişiklikler gözlenmektedir.

Yanı sıra, haziran ayından bu yana, bir kıyas yapıldığında halkın yüzdelik dilim içerisinde “evet” e kayanların olduğu gözükmektedir. Cumhurbaşkanının aynı zamanda genel parti liderliği de yapabilecek olmasından dolayı oldukça tartışmalı bir dönem geçmektedir. Bu kapsamda, halk iletilen verilere göre bir fikirde toplanmamış durumdadır. Evet ve hayır arasında keskin bir ayrım bulunmamakla beraber,%10 ile %17 arasında değişen bir kararsız kitle de bulunmaktadır.

Evet diyenlerin oranı kimi referandum anketine göre %42 kimi ankete göre %38 seviyesinde kalmış durumdadır. Yapılan anketlerde genellikle evet- hayır oranı birbirine yakındır. 18 Ocak tarihinde ikinci turu görüşülmeye başlanan yeni anayasada, yargı, yasama, yürütme organları üzerinde temel değişiklikler beklenmektedir. Bu değişiklikler ile yeni bir hükümet sistemine geçilmesi planlanmaktadır. Anayasa değişikliği aracılığıyla, partili cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmek istenmektedir.

Yapılan bu görüşmeler kapsamında, iki turda da gizli oylama yöntemi ile maddeler değerlendirilmektedir.

İlk turda 21 maddeden 18’i geçer orana ulaşmıştır. İkinci tur ise henüz tamamlanmamıştır ama şimdilik 4 maddenin onay aldığı söylenebilmektedir. Yeni anayasanın getirecekleri ve başkanlık sisteminin sonuçlarının tartışıldığı bu günlerde, yerli ve yabancı menşeili birçok firma araştırma yapmakta ve kamuoyunu yoklamaktadır.

Daha detaylı bilgi için: www.baskanlikanketi.org/
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
o

Devlet Bahçeli İstifa Mı Ediyor?
Kulislerde konuşulan bir konu kulakları karıştırıyor. Devlet bahçeli yerine o mu geliyor?

Haberi Oku