Yazarlar Astroloji
Sağlık:
Sağlık

Dişte dolgu ve kanal tarihe karışıyor

18 Şubat 2017 Cumartesi 19:52
Dişte dolgu ve kanal tarihe karışıyor

Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar sonucunda dişlerimiz kendi kendine onarabildiği bir yöntem geliştirdiler. Başlanılan çalışmalar üzerinde yoğun çaba harcanırken yakın zaman içerisinde dolgu ve kanal tedavileri tarih olabilir.

''DİŞTEKİ OYUK KENDİ KENDİNİ DOLDURUYOR''

Londra'daki King's College'dan bilim insanları ise farklı bir yaklaşım üzerinde çalışıyor. Bu basit yöntemle dişteki boşluk doğal yoldan dolabilir.King's College'dan Paul Sharpe, "Ufak bir süngere bir ilaç damlatıyoruz ve çürüğün çıkarıldığı diş oyuğuna yerleştiriyoruz. İlaç, çok yavaş olan doğal iyileşme sürecini hızlandırıyor ve oyuk kendi kendini dolduruyor. Hem de en doğal materyalle, diş minesi ile iyileşiyor." diyor.

DİŞ MİNESİNİ CANLANDIRIYOR

Diş minesini canlandıran ilaç, Alzheimer gibi nörolojik bozuklukların tedavisi için onay almış bile. Sharpe, "Çok daha düşük dozda kullanıyoruz ve sadece diş üzerinde bir noktaya uyguluyoruz. Bu ilacın, nörolojik kullanımda kana karışan yüksek doz için onay almış olması da umudumuzu artırıyor. Yetkililere gidip, 'Bakın bu ilaç zaten güvenli olarak onaylanmış, biz ise çok az ve farklı şekilde kullanıyoruz' diyebiliriz. Böylelikle izinlerin alınması kolaylaşabilir ve insan üzerinde deneylere hızla başlayabiliriz." diyor.

''BİR DİŞİN YENİDEN OLUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR ADIM''

Ağız Sağlığı Vakfı'ndan Nigel Carter, yeni prosedürü diş bakımında heyecan verici bir alternatif olarak niteliyor: "Çürüme nedeniyle kaybedilmiş bir dişin yeniden oluşması gerçekten büyük bir adım. Tabi, en başta dişlerimizin çürümemesi için çaba göstermek lazım. Sonuçta diş bakımına dikkat edilirse tamamen önlenebilir bir durum.''

Yani eğer dişçi koltuğuna oturmak istenmiyorsa hekimlerin tavsiyesi; "Dişlerin fırçalanması."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp
Şifalı bitkiler ve alternatif tıp hakkında bilgiler içeren ve çeşitli hastalıklar için uzmanların bitki...

Haberi Oku