Yazarlar Astroloji
Gündem:
Gündem

Zorunlu Trafik Sigortasına Tavan Fiyat Uygulaması

19 Mart 2017 Pazar 20:52
Zorunlu Trafik Sigortasına Tavan Fiyat Uygulaması

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek zorunlu trafik sigortası primlerinde beklenen fiyat düşüşünün gerçekleşmemesi ve vatandaş şikayetlerinin doğrultusunda tavan fiyat uygulaması ile çözüm getirildiğini açıkladı.

 Hazine Müsteşarlığı tarafından, sigorta şirketlerine yapılan bütün çözüm önerilerine rağmen, sigorta irketlerinin zorunlu trafik sigortası primlerinde uygun fiyatlar sağlayamaması nedeniyle tavan fiyat uygulanması kararı alarak çözüme gidildiği açıklandı. Şimşek, uygulamanın Nisan ayında başlayacağı da belirtti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Şimşek zorunlu trafik sigortası primleri ile ilgili "Böylece otomobillerin zorunlu trafik sigorta primlerinde ortalama yüzde 30'luk indirim sağlanmış olacak. Trafiğe yeni çıkacak otomobillerde ise mevcut primlere göre ortalama indirim yüzde 40'ı bulacak" açıklamasını yaptı.

Şimşek, tavan fiyat uygulamasıyla mevcut otomobillerde zorunlu trafik sigorta priminin indiriminin yaklaşık yüzde 30 olacağını belirterek trafikteki yeni otomobillerde var olan primlere göre ortalama % 40 indirime gidileceğini söyledi.

Şimşek, piyasada belirlenen zorunlu trafik sigortası primlerinin vatandaşlar ve sigorta şirketleri için uygun fiyatlarda olmasının önemli olduğunu vurguladı. 

Şimşek trafik sigortası primleriyle ilgili fiyat belirlenmesiyle ilgili sigorta şirketlerinin kazalara ödediği tutarların arttığını ve buna bağlı olarak primlerin yükseldiğini, Hazine Müsteşarlığı'nın da hem yükselen prim sorununu çözmek hem de sigorta sektöründe rahatlama sağlamak için kanuni düzenlemelere gittiği fakat istenilen sonucun elde edilemediğini söyledi.

Şimşek, sigorta şirketlerinin belirlediği primlerin ortak bir sistem altında görülebildiği bir uygulamaya gidildiğini fakat vatandaşlardan gelen prim yüksekliği şikayetlerinin sürdüğünü belirtti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in zorunlu trafik sigortası primleriyle ilgili tavan fiyat açıklaması ve nasıl hangi araçlara uygulanacağıyla ilgili açıklamaları şöyle:

"Yaptığımız incelemeler sonucunda, sigorta şirketlerinin riski yüksek sigortalıları portföylerine katmak istemediklerini, bu nedenle de yüksek riskli olarak görülen sigortalılardan yüksek primler talep edilerek sigorta yapmaktan kaçındıklarını tespit ettik. Bu durumun sigorta fiyatlandırmasına duyulan güveni zedelediğini düşünüyoruz. Bu nedenle vatandaşın mağduriyetinin önlenmesi amacıyla primlerde tavan fiyat uygulanmasına karar verdik.

Tavan fiyat uygulaması ile mevcut uygulanmakta olan prim tutarlarına göre indirim, en riskli gruptaki otomobillerde yaklaşık yüzde 28, en düşük riskli araç gruplarında ise yüzde 26 olacak. Trafiğe yeni çıkacak otomobillerde ise mevcut primlere göre ortalama indirim yüzde 40'ı bulacak. Bu şekilde otomobillerde zorunlu trafik sigorta primlerinde ortalama yüzde 30'luk indirim sağlanmış olacak."

http://www.habermat.com/haber/233/zorunlu-trafik-sigortasina-tavan-fiyat-uygulamasi.html

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
o

Günün Banko İddaa Kuponları
Şans oyunlarının bizim için artık iyi bir gelir kapısı olduğu belirtelim.

Haberi Oku