Gündem:
Trafik sigortası genel şartları

Trafik sigortası karayolları trafik kanunu gereğince yapılması zorunlu olan bir sigorta çeşididir. Herhangi bir kaza olması durumunda karşı tarafın malına veya canına verilen hasarı telafi etmek amacıyla yapılan sigorta oranına bağlı olarak kısmen veya tamamen karşılanması işlemidir.

Trafik sigortası genel şartları trafik sigortası bir sorumluluk sigortasıdır ve karayolunda araç kullanımı sürücülerin maddi ve bedeni zararları bu şekilde karşılanır. Trafik sigortası zorunlu tarifeye bağlı olarak hazine müsteşarlığı tarafından her sene bir teminat sınırı ve tavsiye niteliğinde verilen şekilde yayınlanır.  Trafik sigortası genel şartları her sene bazı değişiklikler göstererek değişmektedir. Fakat gene olarak şartları aynıdır. Bu sene 1 Haziran tarihinde yürürlüğe giren trafik sigortası genel şartları düzenleme işlemi genel maddelerini şöyle sıralayabiliriz.

* 1 Haziran ile yürürlüğe giren karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası genel şartları ile sigorta teminatları sabit hali getirilmiştir. Sigortayı yapan firma poliçede tanımlanan motorlu aracın işletilmesi sırasında üçüncü şahısların ölümüne veya yaralanmasına ya da bir şeyin zarara uğramasına sebebiyet vermiş olmasından dolayı sigortalıya düşen hukuki sorumluluk içerisinde genel şartlarda tazminatı ödemek için kişinin talepleri kaza tarihi izle geçerli zorunlu sigorta limitlerine dahilinde karşılanacaktır. 

* Genel sigorta teminatı içerisindeki yer alan trafik sigortası genel şartları maddi zararlar teminatı, sağlık giderleri teminatı, sürekli sakatlık teminatı ve destekten yoksun kalma yani ölüm tazminatı olarak ayrılan talimatlarla sigorta şekli belirlenir.

 Maddi zararların tazminatı için; araç içerisinde meydana gelen değer kaybı dahil doğrudan mallara gelen zararlarda içerisine girer.

 Sağlık Giderleri Teminatı

Üçüncü bir kişinin trafik kazası dolayısıyla bedeninde oluşan her türlü sakatlık ya da protez organ gibi bedelleri olmak üzere tüm tedavi giderlerini içeren bir teminat kapsamı mağdurun tedavisi ne başlandığı andan itibaren sürekli sakatlık raporu alana kadar tedavi sürecinde çıkan gerek bakıcı giderleri gerek ise tedavi ile ilgili diğer giderler de trafik kazası nedeniyle yine sigorta şirketi tarafından karşılanır.

 Sürekli Sakatlık Teminatı

Üçüncü kişilerin sürekli sakatlığı olması durumunda maddi zararları karşılamak üzere genel şartlardaki esasları göre belirlenen tazminat olarak tanımlanır. Kaza sonucunda mağdurun sürekli olarak sakat kalması sakatlık raporu ile belirlenir ve buna göre teminat oluşturulur.

 Destekten yoksun; kalma ölüm teminatı üçüncü kişilerin ölüm desteğinden yoksun kalmalarının sonucunda olan bir teminattır. Durum için ölen kişi esas alınacaktır

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İşte Son KHK İçeriği.!
OHAL bitmeden çıkacak olan Son KHK ile Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet ve devlet kurumlarından sayısı...

Haberi Oku