Yazarlar Astroloji
Gündem:
Gündem

SGK (SSK) Emeklilik Nasıl Hesaplanır?

10 Şubat 2017 Cuma 11:08
SGK (SSK) Emeklilik Nasıl Hesaplanır?

Öğrenim hayatını tamamladıktan sonra işe giren her genç, emekli olmak için çok uzun bir süre çalışması gerektiğini bilmesine rağmen hiçbir iş yapmayarak her ay düzenli gelir elde etmenin hayalini kurmaya çok erkenden başlar.

Öğrenim hayatını tamamladıktan sonra işe giren her genç, emekli olmak için çok uzun bir süre çalışması gerektiğini bilmesine rağmen hiçbir iş yapmayarak her ay düzenli gelir elde etmenin hayalini kurmaya çok erkenden başlar. Bu yüzden olsa gerek, internet üzerinden “ne zaman emekli olurum?” sorusunun cevabını arayanların sayısı her geçen gün artıyor. Eğer siz de bu emekli olacağınız günü öğrenmek istiyorsanız, bu yazıyı okumaya devam edin.

Emekli olacağınız günü öğrenmek çok basit

Önceleri SGK müdürlükleri aracılığıyla öğrenilen emeklilik tarihi artık internet üzerinden ücretsiz olarak sorgulanabiliyor. Dilerseniz E-devlet uygulaması üzerinden, isterseniz de doğrudan SGK’nın resmî web sitesi üzerinden ilgili formu doldurarak emeklilik hesaplama işlemini gerçekleştirebilmeniz mümkün.

Bu sorgulamayı nasıl yapacağınıza değinmeden önce, emekli olmak için yerine getirmeniz gereken şartlardan kısaca bahsetmek gerekir:

·         Sigortalı olarak 3600 gün boyunca çalışmış olmalısınız. Ki bu da 15 yıla tekabül eder.

·         Son çıkan kanunlara göre emekli olma yaşı sürekli olarak yukarıya doğru çekildiği için sigortalılık süresini doldurduğunuz tarihinizdeki yaş haddini öğrenmelisiniz. Örneğin 2005 yılında 3600 günü dolduran erkekler 56 yaşında emekli olurken 2014 yılında bu rakam 60’a çekilmiştir. SGK’nın sitesinden yaş haddi tablosuna ulaşabilirsiniz.

Eğer bu ölçütlere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ üzerinden ssk emeklilik hesaplama formuna ulaşabilirsiniz. Doğum tarihiniz ve işe başladığınız gün başta olmak üzere ilgili formdaki tüm kutucukları doldurduktan sonra emekli olacağınız günü öğrenebilmeniz mümkündür.

E-devlet’ten de sorgulanabiliyor!

Yukarıdaki bu işlemlerin aynısını turkiye.gov.tr üzerinden gerçekleştirdiğiniz takdirde SGK’nin sitesindeki detaylı formu doldurmanıza gerek kalmayacaktır. MERNİS üzerinden kimlik bilgilerinizi, işe giriş tarihinizi ve toplam gün sayınızı otomatik olarak çeken yazılım sayesinde çok daha kısa sürede emeklilik tarihinizi sorgulatabilirsiniz.

Kaynak: http://www.hizlisorgulama.com/ne-zaman-emekli-olurum-ssk-sgk-emeklilik-hesaplama.html

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
o

Moda Ev Temizliği Şirketi
Alanında deneyimli ve işinde güvenilir çalışan kadromuz ile birlikte sunmuş olduğumuz Moda günlük ev...

Haberi Oku