Gündem:
Gebze Otobüs Bileti

Bütün şehir yerleşmelerinde olduğu gibi İzmit Gebze’de de fonksiyonel arazi kullanımı bakımından en fazla araziyi ikametgahlar işgal eder. Tikobilet ile sevdiklerinizi Gebze'ye gelip görebilirsiniz. Cumhuriyet’in ilk yıllarında İzmit-İstanbul arasında küçük ve sakin bir konaklama yeri olan İzmit Gebze’de, 1960 yılına kadar çok büyük gelişmeler görülmemiştir. 1950’li yıllarda İzmit Gebze’nin merkezinde Osman Yılmaz, Sultan Orhan, Hacıhalil, ve Güzeller mahallesi olmak üzere toplam beş mahalle bulunmaktaydı.

Merkezden uzak sayılabilecek yerler olan Çayırova ve İstasyon mevkileri dönemin kenar yerleşim alanlarıdır. Bağdat caddesi ile Kızılay Caddesi arasında yoğunlaşan evler genelde tek katlı, kiremitli, bahçeli taş evlerdi. Bu evler sahipleri tarafından 70’li yılların sonlarına doğru daire karşılığı müteahhitlere verilmeye başlanmış ve böylece ilk apartmanlaşma örneği başlamıştır. Şimdiki manada apartmanlaşmanın başlaması ise 90 sonrasıdır.

tikobilet.com ile Gebze otobüs bileti

Bugün İzmit Gebze’nin en eski mahallerinden biri olan Osman Yılmaz Mahallesinin İzmit Gebze’nin diğer mahallelerinden daha planlı bir görünüm arzetmesi, 1950’li yıllardan çok seneler önce düzenli, planlı bir yerleşime geçilmesinden kaynaklanmaktadır. Osman Yılmaz Mahallesi dışındaki diğer yerleşim yerlerindeki evler ise çoğunlukla çift katlı ahşap evlerdir. Şimdiki ismi Yeni Bağdat Caddesi olan şehir ana yolunun altında kalan araziler tarla olup burada yaklaşık 15-20 ev bulunmaktaydı.

Gebze otobüs bileti alarak gelişmişliğin ne demek olduğunu burada görebilirsiniz. Bugün mahalle hüviyetine kavuşan Beylikbağı mevkisi tamamen bağlık bir alandı. 1951 yılında gelen ilk balkan göçmenleri Güzeller Mahallesini mesken tutmuşlar ve daha sonraki yıllarda gelen balkan göçmenlerinin bu mahallede kümeleşmesini sağlamışlardır. 1960’lardan itibaren artan sanayileşmeye bağlı olarak İzmit Gebze de bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Şimdi olduğu gibi 1960’larda da İzmit Gebze kara, demir ve denizyolları bakımından kavşak bir noktadaydı.

İzmit Gebze de o dönemde kurulan sanayi kuruluşları Çayırova Cam Fabrikası, arçelik, Chrysler, Kimya Dermen (yeni adıyla Türk Henkel) gibi büyük fabrikalardır. 1967’de İzmit Gebze-Haydarpaşa elektrikli tren şebekesi ve buna bağlayan tesisler 1968’lerde devreye girince bu dönemde İstanbul’a gitmek isteyen birçok kişi demiryolunu tercih etmeye başlamıştır. Artan iş imkânlarına bağlı olarak büyük şehirlerin yaşadığı çarpık kentleşme sürecini İzmit Gebze 1970’li yılların sonlarına doğru yaşamaya başlamıştır. Gelen nüfusun büyük bir bölümü kırsal kesimlerden gelenler olduğu için İzmit Gebze’de, kent çevresindeki hazine arazileri hızla gecekondularla dolmuş, tarım alanları parsellenip satılarak yerleşime açılmıştır.

1970’lerin sonunda İzmit Gebze’deki konutların %70’ini gecekondular ve hisseli parsel üzerine kaçak yapılan konutlar oluşturmaktaydı. Aynı yıllarda yapılan bir araştırmaya göre, İzmit Gebze’de yaşayanların %45’i konutlarını kendi yapmış, %19,5’i kalfaya yaptırmış, %19,1’i kalfayla beraber yapılmıştır. Konut sahiplerinin yalızca %16’4’ü müteahhitten, bir başka kişiden ya da komisyoncudan satın alınarak ya da kooperatifler aracılığıyla konut edinmiştir. Bu dönemdeki gecekondular ve hisseli tapulu konutlar, şimdiki gibi niteliksiz ve sağlıksız yapılardı.

Büyük bölümü, küçük alanlı ancak çok odalıydı. Konutların %50’di 3, %27,8’i 2, %15,6’sı ise 4 oda olacak şekilde inşa edilmiştir. 1971 ve 1978 yıllarında gelen Balkan Türkleri özellikle Güzeller Mahallesi ile 1984 yılında mahalle olan Arapçeşme mevkisinde kümeleşmeye başlamışlardır. 1970’li yılların başında çalılık olan Gaziler ve İnönü Mahallerinde de yerleşme 1977 ve 1978 yıllarına doğru başlamıştır. 1970’li yıllardan sonra İzmit Gebze hızlı bir şekilde sanayileşirken, bir taraftan da Samsun, Tokat, Bolu, Yozgat, Kars, Ardahan, Iğdır başta olmak üzere Anadolu’nun diğer illerinden göç eden kitlelerin barınma ihtiyaçlarına hazırlıklı olmadığından çarpık kentleşme olgusuyla açıklanan gecekondulaşma sorunu ile karşı karşıya kalmıştır.

Mesela Tokatlılar, 1965’li yıllarda göç etmeye başlamış, Bolu Göynüklüler ise 1970’li yıllarda İzmit Gebze’ye yerleşmeye başlamıştır. İlk gelen Tokatlılar Mustafa Paşa mahallesine yerleşirken, sonrakiler Gaziler Mahallesi ve Mudurnu Tepe’sinde yoğunlaşmışlardır. Aynı şekilde bugün Karslılar Gaziler ve İstasyon Mahallelerinde yoğunluk arz etmektedirler. Giresunlular, Beylikbağı civarında; Trabzonlular ve Adapazarılılar Sultan Orhan Mahallesinde; Erzurumlular ağırlıklı olarak Osman Yılmaz ve İstasyon Mahallerinde yoğunlaşırken İzmit Gebze’nin diğer mahallelerine de parça parça dağılmışlardır. Bugün İzmit Gebze’de geldikleri memleketin kültürünü İzmit Gebze’de yaşatmaya çalışan 300’e yakın dernek bulunmaktadır.

Farklı kültürleri bir arada barındıran İzmit Gebze, dev bir köykent durumundadır. Kısacası çarpık kentleşmenin yaşandığı mahallelerde, gettolaşma olgusu yaşanmaya başlamıştır. Bu gettolaşma olgusu bugün için hala geçerliliğini sürdürmektedir. 1980’lerden sonra İzmit Gebze’nin yoğun bir göç akımına uğramasının en önemli nedeni İstanbul’un 10 milyona yaklaşan nüfusundan dolayı İstanbul’a olan göçün bu bölgede emilerek buranın bir nevi tampon bölge olarak kullanılmak istenmesidir. İzmit Gebze İstanbul’a yakın olduğundan ve birçok açıdan kavşak noktada bulunduğundan sanayiciler için vazgeçilmez yerler arasında yer almıştır. İlk aşamada nüfus E-5 yolu istikametince doğubatı doğrultusunda gelişmiştir.

İkinci aşamada sanayi merkezleri İzmit’e doğru ilçe merkezinin olan alanlarda gelişirken konut yerleşimi ilçe merkezinin kuzeyinde Musatafapaşa, Güzeller ve Arapçeşme Mahalleleri, İstanbul yönünde Çayırova, Yenimahalle ve İstasyon-Darıca-Kuştepe çevresine gelişme göstermiştir. 1980’li yılların sonlarına karşılık gelen üçüncü dönemde İzmit Gebze konut yerleşimi daha önceki dönemlerde oluşmuş olan merkez ve merkez çevre bölgelerinin etrafında gelişme eğilimi göstermiştir. Kentleşmeye bağlı olarak yerleşme, kuzeyde Gazidağı etekleri, Emlak konutlarına doğru olan alanda ve Güzeller Mahallesinin kuzeyinde yer alan İnönü ve Arapçeşme mahallesinin şimdiki E-6’ya uzanan bölgesinde; güneyde E-5 yolunun altında bulunan Sırasöğütler, Abdiipekçi’den başlayarak Darıca merkez yerleşimi ve Barış Mahallesi yolu ile Tübitak çevresi, batıda Köşklüçeşme’den itibaren Yenimahalle, Akse, Şekerpınar köylerini içine alan bölgede, doğu yönünde ise Cezaevi ve Dilovası çukuru çevresinde yaşanmıştır.

Göç hareketinin yoğunluğu, sanayi tesislerinin inşa ve ulaşım boyutunun plansızlığı sanayi tesisleri ile konut yerleşiminin birçok yerde iç içe girmesine ve birbirini etkilemesine neden olmuştur. 1970’li yılların sonuna doğru illegal konutların yoğun olarak inşa edildiği Gaziler, Arapçeşme, Beylikbağı mevkileri kentle bütünleşme sürecini tamamlamak amacıyla giriştiği çalışmaların meyvesini almışlar ve 80’li yılların ortalarında mahalle hüviyetine kavuşmuşlardır. Merkez mahalleler olan Osman Yılmaz, Mustafapaşa, Güzeller, Hacıhalil, Sultan Orhan ile çevre mahalleler olan İstasyon ve Yenimahalle’ye, Sırasöğütler, Tatlıkuyu, Beylikbağı, Köşklüçeşme, Gaziler, Arapçeşme katılmıştır. 1984’te Beylikbağı, Tatlıkuyu ile Köşklüçeşme Osman Yılmaz Mahallesinden, Gaziler Mustafapaşa Mahallesinden ve Arapçeşme de Güzeller Mahallesinden ayrılarak mahalle hüviyetine kavuşmuşlardır.

1980 sonrası hızla büyüyen Abdi İpekçi, Barış, Sırasöğütler mevkileri ile Beylikbağı Mahallesinden ayrılan Cumhuriyet, Hürriyet, Adem Yavuz, Yavuz Selim, Mimar Sinan, Ulus mevkileri ve Yeni Mahalleden ayrılan Çayırova mevkisi, 1989 seçimleriyle birlikte mahalle hüviyetine kavuşmuşlardır. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde mahalle hüviyetine kavuşan Arapçeşme’den ayrılan Kirazpınar, Gaziler’den ayrılan Mevlana ve İnönü’den ayrılan Yenikent mevki de mahalle olmuşlardır. Nüfus artışı ve alansal genişlemeye paralel olarak 26 mahalleye ayrılan şehirde konut ve daire bakımından mahalleler arasında büyük farklılıklar vardır. En fazla konut ve daire toplamı İnönü Mahallesindeyken , bu mahalleyi Gaziler ve Arapçeşme Mahalleleri takip etmektedir. En az konut ve daire olan mahalleler ise Tatlıkuyu , Barış ve Cumhuriyet’tir.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İşte Son KHK İçeriği.!
OHAL bitmeden çıkacak olan Son KHK ile Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet ve devlet kurumlarından sayısı...

Haberi Oku