Yazarlar Astroloji
Gündem:
Gündem

Çardak ve Kamelya

10 Ocak 2017 Salı 18:36
Çardak ve Kamelya

Modern mimarinin Osmanlıdan günümüze taşıdığı yapılardan biri de kameriyelerdir. Bahçelerde oluşturulan bu etrafı açık odacıklar her zaman kültürümüzdeki yerini korumuştur.

Modern mimarinin Osmanlıdan günümüze taşıdığı yapılardan biri de kameriyelerdir. Bahçelerde oluşturulan bu etrafı açık odacıklar her zaman kültürümüzdeki yerini korumuştur. Geçmişte kameriye olarak ünlenen bu odacıklarda, sıcak yaz gecelerinde insanların ayı seyredip keyif aldıkları mekanlardır. Kam yani keyif almak sözünden de adının geldiği söylenmektedir. Bu keyif mekanları aynı zaman da kendine has üçgen ya da sekizgen mimarisi ile de hafızalarımızda yer etmiştir. Süslü direkler üzerine oturtulan bir çatıdan oluşan kameriyeler Osmanlı döneminde İstanbul da yaygınlaşmıştır. O günden bu güne varlığını sürdürmeye de devam etmiştir. İnsanları sıcak yaz günlerinde tatlı esintiler ile davet eden kameriyeler nostaljik havası ile hepimize tatlı anıları çağrıştıran mekanlardır.

Kamelyalar kırsala doğru gidildikçe çardak ismini almaktadır. Çardaklar eve bitişik inşa edilirken kamelyalar bahçelerde bağımsız yapılar olarak ortaya çıkmaktadır. ahşap çardak İstanbul üreticileri aynı zamanda kamelya üretimi de yapmaktadırlar. Çardaklar daha çok uzak doğu kültürünün izlerini taşırken kamelyalar daha yerli mimarilerdir. Yine çardaklar uzak doğu menşei ile Amerika ve Avrupa da yaygınlaşmışken, kamelyalar Osmanlı menşei olarak yaygınlaşmaktadır. Geçmişten günümüze modern yorumlar ile taşınan bu yapılar, günümüz mimarisinin de birer parçası olarak varlığını sürdürmektedir. Üreticiler modern yorumlar katarak ürettikleri çardakları apartmanlara, sitelere hatta rezidanslara kurmaktadır. Yine kamelyaları evler ve apartmanlar kadar ticari faaliyet alanlarında da karşımıza çıkmaktadır.

Kafe ve restoranlar yanında toplantı ve düğün salonları gibi alanlarda da kamelyalara rastlamaktayız. Ticari işletmeler müşterilerinin taleplerine tepkisiz kalamamakta olup, insanların açık alan isteklerine kamelyalar ile cevap vermektedirler. ahşap kamelya İstanbul üreticileri evler kadar ticarethaneler için de kamelya üretmektedirler. Müşterilerden gelen talepler doğrultusunda ürettikleri kamelyaları İstanbul ve çevresi kadar tüm Anadolu ya ve hatta yurt dışına da göndermektedirler. Kamelya konusunda birbirinden şık ve estetik kamelyaların en güzel örnekleri İstanbul üreticilerin elinden çıkmakta ve bu konuda ki ünleri her geçen gün artmaktadır. Estetik kadar uygun fiyat avantajları ile de çok tercih edilmektedirler. Yine mekana özel üretimler ile de genel mimariye uygun ve zevkli sonuçlar ortaya koymaktadırlar.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
o

Türkiye'nin İphone Haberleri Sitesi
Günümüzde dünyanın küçülmesini sağlayan internet, özellikle her geçen gün daha fazla gelişiyor olmasından...

Haberi Oku