Yazarlar Astroloji
Gündem:
Gündem

Bıldırcın Yumurtası

14 Mayıs 2018 Pazartesi 13:50
Bıldırcın Yumurtası

Yapısı, bileşimi ve yoğunluğu bakımından tavuk yumurtasından farklı olan bıldırcın yumurtası içeriğindeki besleyici maddelerin yoğunluğu ve protein oranının zenginliği ile dikkat çekmektedir.

Yapısı, bileşimi ve yoğunluğu bakımından tavuk yumurtasından farklı olan bıldırcın yumurtası içeriğindeki besleyici maddelerin yoğunluğu ve protein oranının zenginliği ile dikkat çekmektedir.

Bıldırcın yumurtası içinde diğer yumurtalarla kıyaslandığında daha fazla aminoasit türü içermektedir. Bazı uzmanlarca rafadan tüketilmesi tavsiye edilen bıldırcın yumurtası tavada da pişirilebilir. Salata ve mezelerle birlikte kullanılabileceği gibi sebzelerle tüketilmesi de tercih edilebilir.

Bıldırcın yumurtası yetişkinler tarafından alerji ve öksürüğe karşı kullanılacaksa bir kaşık bal ve bir bardak sütle karıştırılması ve 10 dakika beklendikten sonra içilmesi öneriliyor. Bu şekilde kullanılacak olan karışımın içileceği gün hazırlanması ve taze tüketilmesi gereklidir.

Ayrıca uzun süreli ve yoğun kullanım çeşitli sakıncalar doğurabileceğinden bu karışım 15 gün kadar her gün tüketildikten sonra ayda 4-5 civarına düşürülmelidir.

Bıldırcın Yumurtasının Özellikleri

Diğer kümes hayvanlarının yumurtaları ile bıldırcın yumurtasının özellikleri kıyaslandığından bıldırcın yumurtasının vitamin ve mineral yönünden daha zengin olduğu görülmektedir.

Bıldırcın yumurtasının özellikleri arasında tavuk yumurtasına göre fosforun 4 kat, demirin 8 kat, proteinin 9 kat, B2 vitamininin 15 kat, B1 vitamininin 6 kat daha fazla olması yer almaktadır.

Bıldırcın yumurtasının içinde kemik erimesine karşı büyük bir faydası bulunan D vitamini bulunmaktadır.

Bıldırcın yumurtasının özellikleri arasında yer alan hususlar aynı zamanda bu besinin faydalarını açıklamaktadır. Sindirimi kolaylaştıran, tansiyonu düzenleyen, bağışıklığı güçlendiren bu yumurta daha birçok fayda sağlamaktadır. İçerik bakımından yoğun olan bu yumurta bebeklerin böbrek sağlığı için olumsuz etkilere neden olabildiğinden doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

Özellikle çocuklar için bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahip olması ile bilinen bıldırcın yumurtasının faydaları arasında solunum yolu hastalıklarında iyileşme sürecini hızlandırması da yer almaktadır.

 Astım, bronşit, göğüs hastalıkları, öksürük, nefes darlığı, karaciğer ve mide rahatsızlıklarının giderilmesi de bıldırcın yumurtasının faydaları arasında sayılmaktadır. Vitamin ve mineral açısından zengin olan bu yumurta, iştah açıcı ve gelişimi destekleyici bir besin olarak çocuklarda kullanılmaktadır.

Bedeni dinçleştiren, afrodizyak etkisi olan bıldırcın yumurtasının faydaları sayılanlarla sınırlı değildir. Bu yumurta, hemoglobin seviyesini artırmak, ağır metal ve toksinleri uzaklaştırmak suretiyle kansızlık tedavisinde de yardımcı olmaktadır. Kansere karşı etkilidir. Böbrek ve safra kesesi taşlarının atılmasında yardımcıdır.

Beyin aktivitesinin yükseltilmesinde, sinir sisteminin düzenlenmesinde ve hafızanın güçlendirilmesinde etkilidir. Saç ve deri sağlığı üzerinde de etkili olan bu yumurta kalp kasının güçlendirilmesi bakımından da fayda sağlamaktadır. Egzamaya iyi gelen bu besin, migren şikâyeti olan hastalara da önerilmektedir.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
o

Günün Banko İddaa Kuponları
Şans oyunlarının bizim için artık iyi bir gelir kapısı olduğu belirtelim.

Haberi Oku