Türkiye'de Ortak Sağlık Güvelik Birimi(OSGB) Uygulaması

 Türkiye, iş güvenliği ve sağlığı konularında gelişme aşamasında olan bir ülkedir. Ülkemizde son dönemlerde iş güvenliği ve sağlığıyla ilgili birçok önemli adım atılmaktadır. Bu adımlardan birisi de OSGB olarak dikkat çekiyor. OSGB, Ortak Sağlık Güvelik Birimi diye tanımlanan özel bir sağlık ve güvenlik oluşumudur. İşyerlerinde güvenlik ve sağlık hizmetlerinin denetlenebilmesi ve uygulanabilmesi esasına bağlı olarak verilen Ortak Sağlık Güvelik Birimi hizmetleri, firmaların bu konuda profesyonel destek almasını sağlamaktadır. Bilindiği üzere işyerlerinde iş güvenliği uzmanı, iş güvenliği ve ilk yardım eğitimi konusunda bilgili çalışanlar ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu mevcuttur. Bu hizmetlerin profesyonel bir şekilde yürütülebilmesi için Ortak Sağlık Güvelik Birimleri kurulmaktadır. Ortak Sağlık Güvelik Birimi’nin amacı, işyerlerine işyeri hekimliği eğitimi, iş güvenliği eğitimi ve ilk yardım eğitimi gibi konularda yardımcı olmaktır. Bakanlık kararıyla çalışan Ortak Sağlık Güvelik Birimleri, işyerlerinde güvenlik ve sağlık hizmetlerinin yeterli ölçüde olabilmesi adına önemli bir göreve sahiptir.

OSGB, ülkemizde son birkaç yıldır her zaman gündemdedir. İş kazalarını ve işyerlerinde yaşanan güvenlik zafiyetlerini en aza indirmek; bu tip kazalarda meydana gelebilecek sağlık sorunlarının üstesinden gelebilmek tamamen Ortak Sağlık Güvelik Birimi’nin görev alanına girmektedir. Ortak Sağlık Güvelik Birimi, işyeri ve firmalara kısmen ya da tamamen hizmet verebilir. İşyerlerinde güvenlik ve sağlık hizmetlerinin yeterli ölçüde olabilmesi, ilk olarak yapılacak denetleme ve analizlere bağlıdır. Ortak Sağlık Güvelik Birimi, bunun için gereken analiz ve kontrolleri yapmakla yükümlüdür. Gerekli analizler, resmi raporlar doğrultusunda işyerlerine beyan edilmektedir. İşyerlerine zafiyetler ve yapılması gerekenler hakkında detaylı bir rapor sunan Ortak Sağlık Güvelik Birimi, eğitim açısından gereken çalışmaları da kısa süre zarfında hayata geçirmektedir. İşyeri hekimliği eğitimi, bu eğitimler arasında her daim en fazla öneme sahip olmuştur. İşyerlerinde çalışan hekimlerin gerekli durumlarda ne şekilde davranması gerektiği, özel planlamalar çerçevesinde belirlenmektedir. İşyerinin çalışma alanı ve çalışılan sektör, bu açıdan büyük önem arz etmektedir. İşyeri hekimliği eğitiminde ilk olarak işyerinin analizi hakkında eğitimler verilmelidir. Her işyerinde yaşanabilecek kazalar tür ve boyut olarak farklı olabilir. İşyeri hekimliği eğitiminde yaşanabilecek tüm olumsuz olay ve durumlar ön planda tutulmalıdır.

İlk yardım eğitimi, OSGB kapsamına giren önemli bir eğitim çalışmasıdır. İlk yardım, tüm işyerlerinde ve işletmelerde gereksinim duyulabilecek bir husustur. İlk yardım eğitimi, Ortak Sağlık Güvelik Birimi tarafından gerekli kişi ve çalışanlara muhakkak detaylı olarak verilmelidir. Çalışanlar da Ortak Sağlık Güvelik Birimi tarafından bilinçlendirilmeli ve ilk yardım esnasında ne yapmaları gerektiği konusunda eğitilmelidirler. Böylece yaşanabilecek iş kazalarında maddi ve manevi hasarın en aza indirgenmesi sağlanabilir.

İşyeri ve işletmeler, Ortak Sağlık Güvelik Birimlerinden profesyonel yardım alabilme şansına sahiptirler. Ortak Sağlık Güvelik Birimleri, hem eğitim; hem de planlama konusunda bilgi ve birikim sahibidirler. Ortak Sağlık Güvelik Birimi’nden alınacak yardım, bu amaçla son derece önemlidir. İşyerinde çalışan hekim ve sağlık personelleri, Ortak Sağlık Güvelik Birimi tarafından özel olarak eğitilebileceği gibi bizzat Ortak Sağlık Güvelik Birimi tarafından da atanabilir. Ortak Sağlık Güvelik Birimi’nin en önemli görevlerinden birisi, işletme ve işyeri yetkililerini analizlerden haberdar etmektir. Ayrıca gerekli raporlar Genel Müdürlük tarafından da inceleme altına alınabilir. Raporlama ve analiz tabloları, işletmeler ve işyerleri için olduğu kadar ilgili Bakanlık ve Genel Müdürlük için de önem arz etmektedir. Ortak Sağlık Güvelik Birimi, bu amaçla tüm rapor ve analizleri büyük titizlikle yürütecektir. Ayrıca gelecek dönemlere ait güvenlik ve sağlık planlamaları da bu doğrultuda hazırlanarak işletmeye sunulabilir.

Kaynaklar

http://gunesliakademi.com/osgb/osgb-hizmetlerimiz/osgb-nedir-osgb-neden-gereklidir.html

http://osgb.com.tr/osgb-nedir.html

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Paslanmaz Çelik Boru Üretim ve Satışı
Paslanmaz borular gerek sağlam olmasından, gerekse bakım masrafı gerektirmemesinden dolayı sanayi ve çeşitli...

Haberi Oku