Yazarlar Astroloji
Genel

Sigaranın Sağlığımız Üzerindeki etkileri

16 Ocak 2017 Pazartesi 00:38
Sigaranın Sağlığımız Üzerindeki etkileri

Dumansız hava sahası adı altında yürütülen çok çeşitli kampanyalarla, ülkemizde de sigara bağımlılığına karşı süren bir savaş veriliyor.

 Dumansız hava sahası adı altında yürütülen çok çeşitli kampanyalarla, ülkemizde de sigara bağımlılığına karşı süren bir savaş veriliyor. Toplumsal boyutta ve dünya genelinde en büyük sağlık problemlerinin başında gelen sigara bağımlılığı, gelecek nesilleri tehdit etmesi bakımından da devletler tarafından kontrol edilen çeşitli kampanyalar ve toplumsal alanları kapsayan yasaklarla sürdürülüyor. Bununla birlikte, sigara bağımlılığı, bağımlılar için kolaylıkla bırakılabilen veya vazgeçilebilen bir alışkanlık değildir. Tıbbi açıdan incelendiğinde, sigaranın içerisinde bulunan çok çeşitli bağımlılık yapıcı madde bulunur. Bunların yanında sigaranın dumanla oluşturduğu hissi, kişinin duygusal durumlarıyla eşleştirmesi ve bunu uzun süredir yapmasından kaynaklanan psikolojik etkilerde vardır. Yanı sıra sigarayı bırakmayı deneyen bir kullanıcının, bıraktığı ilk günden itibaren, vücudunun her gün belirli oranlarda almaya alıştığı maddelerden yoksun kalmasıyla birlikte ortaya çıkan birçok farklı olumsuz etki vardır. Bu etkilerden belirgin oranda kurtulunmasını sağlayan elektronik sigara bu sebeple, sigarayı bırakma denemeleri sırasında en etkili yardımcılardan biri olarak öne çıkıyor.

Elektronik sigaranın çalışma mantığı, belirli mg değerlerine sahip likitlerin, ısıyla buharlaştırılması ve duman yerine buharın kullanılmasına dayanıyor. Elektronik sigara likit kullanılmadan uygulanamayan bir yöntemdir ve likitlerin içerdiği nikotin oranı zaman içerisinde düşürülerek, sigara kullanımına olan bağımlılık azaltılır ve tamamen yok edilinceye kadar kullanılır.  Kullanım sırasında sunduğu deneyim, sigara içen bir kişinin sigara içimine oldukça yakın bir hissin oluşması nedeniyle, sigaraya olan bağımlılığın yerine alternatif olarak kolayca geçer.

Sigara bırakma yöntemleri çok geniş bir yelpazede bu bağımlılıktan kurtulunması için yardımcı olması amacıyla geliştirilmiş yöntemlerdir. Bununla birlikte pek çoğu doğrudan nikotin bağımlılığını hedef alır ve sigara kullanıcılarının psikolojik bağımlılıkları ve zaman içerisinde oluşan alışkanlıklarını hedeflemez. Bu sebeple sigarayı bırakma yöntemleri bir bölüm sigara bağımlısı üzerinde olumlu sonuçlara neden olmaz. Bağımlılığın alışkanlıklarını da kapsayan bir proje olarak geliştirilmiş olan elektronik sigara ise diğer pek çok yönteme göre daha olumlu sonuçların alınmasını sağlar. Sigarayı bırakmak için başvuracağınız en önemli yöntemlerden biri olarak elektronik sigara sürekli daha fazla kişi tarafından denenen bir yöntem haline geliyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Ayrıcalıklı Bir Tatil İçin Termal Oteller
Her köşesinde farklı bir tatil deneyimi yaşayabileceğiniz ülkemiz, termal tatil içinde tam bir tatil cennetidir.

Haberi Oku