Yazarlar Astroloji
Ekonomi:
Ekonomi

Altın Fiyatları Yukarı Yönlü Hareketine Devam Ediyor

13 Ocak 2017 Cuma 06:15
Altın Fiyatları Yukarı Yönlü Hareketine Devam Ediyor

Altın fiyatları, Dolar tarafındaki değer kaybı ve perakende alımların artması ile yukarı yönlü hareketine devam etmektedir.

ABD’de mağaza satışları aynı şekilde yeni yılda artış göstermiş, tüketiciler tatil sonrası satışlara odaklanmıştır. Bu durum ekonomik hissiyat açısında pozitif bir işaret olmuş, altın ticareti açısından faydalı bir gelişme olduğunu ortaya koymuş sayılabilir.

Ayrıca haftalık zincir mağaza satışları ile aylık perakende satışlar arasında çok güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Aynı zamanda mağaza satışları verisi bir önceki ay dip yaptıktan sonra istikrarlı bir şekilde hız kazanmış, bu yıl için erken Şükran Günü olduğunu bizlere yansıtmıştır. Bu, ortalama satış hızındaki büyümenin %0,8’den Kasım ayında geldiği %1’e gelmesini ve Ekim ile Eylül aylarında %0,6 olarak kalmasına neden olmuştur.

Şükran Günü tatili sonrasında gözlemlenen satışlardaki güçlenme, geçtiğimiz yıla nazaran daha güçlü satış rakamları olduğu fikrini desteklemektedir. Analistler, Kasım ve Aralık aylarındaki perakende satışların, geçen yıl% 2.2 artışa karşın, yıl bazında% 3.8 artış göstermesini beklerken, bundan önceki yıllarda daha yüksek oranlar elde edilmiştir. Bu yılın perakende satışları, nominal büyümeyi artıran enerji fiyatlarındaki toparlanmadan fayda sağlıyor.

Aynı zamanda otomobil satışlarında da güçlenme gözlemlenmektedir. Kasım ayında 17,7 milyon, Ekim ayında 17,9 milyon ve Eylül ayında 17,7 milyon olan araç satışları, 18,3 milyon döngü ile yüksek bir tempoda artış kaydetmiştir. Birim araç satışlarındaki aylık değişimlerde, Kasım ayındaki %-1,1’lik düşüşün ardından Aralık ayında %3,1’lik yükseliş olmuştur. Ayrıca Ekim ayında% 1.5, Eylül ayında da % 4.5 artış olmuştu. Otomobil satıcılarının Aralık ayı satış bileşenleri için, Kasım ayında% -0.5 ve Ekim ayında% 0.5 artış sonrasında % 1.0 civarında bir oran beklemekteyiz.

ABD'de tüketici, mal ve hizmet satın almak için ödünç almaya devam ederken, bu durum altın fiyatlarındaki canlanmaya yardımcı olmaktadır. ABD tüketici kredisi, Ekim ayında 16,2 milyar dolarlık bir artışın ardından beklenenden daha güçlü bir şekilde, Kasım ayında da 24,5 milyar dolar arttı. Dönüşümsüz kredi Ekim ayında 13.8 milyar dolar yerine 13.5 milyar dolara yükselmiştir. Ancak, dönen krediler önceki 2.4 milyar dolarlık artış ile karşılaştırıldığında 11.0 milyar dolar güçlü bir artış kaydetmiştir. Şubat 2001'den bu yana en büyük artış bu olurken, ö Nisan 1998'de kaydedilen rekor 19.5 milyar dolar seviyesindeydi.

ABD'nin zincir mağaza satışları, 7 Ocak tarihinde sona eren haftada % 2.2 yükselmiş, bir önceki Aralık ayının son haftasında %2,9 düşüş sonrasında toparlanmıştır. Öncesinde ise %0,9 ile hafif yükseliş göstermişti. Yıllık bazda satışların %1,3’den %1,1’e gerilediği de belirtilmiştir. Soğuk hava, tatil sonrası promosyonlar ve hediye kartı yenilemeleri geçen hafta satışları artırmıştır.

Kasım ayında Trump zaferini takiben dolardaki son ralli, ABD'de faiz getirisini artırmış ve sarı metalde hızlı düşüşe neden olmuştu. Görünüşe göre Dolar tarafındaki yükselişin, faizlerdeki gerileme ve zayıf gelen istihdam verileri ile sonuna gelinmiştir. Bu durum Avrupa tarafındaki olumlu hava ile birleştiğinde, Avrupa tarafındaki faizlerin daha iyi bir performans sağlamasına imkan vermektedir. Bu, faiz oranları arasındaki farkın Avrupa lehine değişmesi anlamına gelirken, Altın ticareti için pozitif bir rüzgar yaratmaktadır.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dış ticaret açığı artmaya devam ediyor...
Bakanlık tarafından alınan verilere göre Ağustos ayı baz alındığında dış ticaret açığının önceki...

Haberi Oku