Yazarlar Astroloji
Eğitim:
Eğitim

Yurt dışında Üniversiteye Nasıl Gidilir

24 Mart 2017 Cuma 11:18
Yurt dışında Üniversiteye Nasıl Gidilir

Kişilerin haftalarca belki aylarca düşündükten sonra üniversiteyi ülkesinde değil de yurt dışında yapmaya karar verdiniz.

Aklınızda mutlaka bilmediğiniz birçok soru olacaktır. Hangi ülkeye gittiğiniz zaman alacağınız eğitimden memnun kalırsınız? Hayal ettiğiniz bir üniversite var ise o üniversiteye kabul edilmeniz için aradıkları kriterler neler? Yurt dışı üniversite puan listesinden kaç adet okula başvuru gerçekleştirmeniz gerekiyor? Bunun gibi nice soru kafanızı kurcalayacak. Ne yapacağınızı ve daha önemlisi yurt dışı üniversite eğitimi için nereye başvuru yapacağınızı bilmiyorsunuz.

Karar vermeniz gereken ilk husus yurt dışı üniversite seçeneklerinden eğitimini almak istediğiniz konunun ne olduğudur. Kararınızı verdiyseniz bu kısımda bir problem yok. Fakat hangi alanda eğitim almak istediğinize henüz karar vermediyseniz yapmanız gereken hangi konuları istediğinizi bir kağıda yazmaktır. Sonrasında bu konuları neden okumak istediğinize değinin ve seçtiğiniz alanın size geleceğiniz ve kariyerinizde ne etkisi olur ve nasıl faydalar sağlayabileceğinin özeleştirisini gerçekleştirin. Bu süreçte kendinize idol belirlediğiniz, kariyeri gereğince olmak istediğiniz noktada olan insanlarla görüşüp fikir danışabilir hatta okulunuzda sizi iyi yönlendireceğini düşündüğünüz hocanızdan yardım alabilirsiniz. Eğitimini almak istediğiniz alanın ders içeriklerini, hangi dersleri kapsadığını incelemeyi ihmal etmeyiniz.

Ülke Seçimi

Hangi alanda eğitim almaya karar verdikten sonra bir diğer önemli kararı vermeniz gereken husus ise bu eğitimi alacağınız ülke seçimi olacak. Yurt dışı üniversite eğitimi istediğiniz takdirde birden fazla ülkede bulunan üniversiteleri tercih etmek mümkündür. Ülke seçiminde karar aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlara bir göz gezdirmek gerekir. İlk önemli husus eğitim almak istediğiniz ülkenin, yaşadığınız ülkeye olan uzaklığı. Öğrencilik hayatınızda eğer ailenize çok uzak olmak istemiyorsanız, acil bir durum olduğunda ülkenize kısa sürede geri dönmek istiyorsanız sizlere önerimiz Avrupa ülkeleri olacaktır. Örneğin Hollanda’ya ulaşımınız uçakla 3 saat sürmekteyken bu süreç Amerika’da bir eyalet için 10-12 saat aralığında değişir. Eğitiminizi tamamlayacağınız süre çok kısa olmadığı için seçim yapacağınız ülkenin iklimi yine yurt dışı üniversite seçiminde belirleyici bir husustur. Ilıman bir iklimden hoşlanan, denize ve güneşe tutkusu olan biriyseniz Amerika’nın güneyi sizin için iyi bir tercih olacakken Kanada’nın iç ve kuzey bölgeleri sizin için yaşamak istemeyeceğiniz bir iklimi barındırır.

Bütçenin Belirleyiciliği

Yurt dışı üniversite denildiği zaman en belirleyici kriter ücret. Bu iş için belirlemiş olduğunuz ücret ile okulun size bildireceği maliyet arasında bir fark olmaması en önemli etken. Okulun kişiye sağlayacağı yıllık masraf nedir, kendinizin belirlediği bütçe ne kadardır bunların hepsi göz önünde bulundurularak tercihler bunlara göre yapılmalıdır.

Geleceğiniz ile ilgili atacağınız bu büyük adımda karar vermenizde yardımcı olmak ve merak ettiğiniz diğer soruları cevaplamak için İces Turkey sitesi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
o

Açıköğretim Sınavlarına Hazırlanma
Açıköğretim öğrencileri güz ve bahar dönemi olmak üzere her yıl 2 adet arasınav ve 2 adet dönem sonu...

Haberi Oku